Ice Cream Math Addition and Money PBL

Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
Ice Cream Math Addition and Money PBL
File Type
PDF (50 MB|65 pages)
Standards
$5.00
Digital Download
You can add an interactive layer to this PDF and assign it to your students through Google Classroom. Learn more
$5.00
Digital Download
  • Product Description
  • Standards

Who doesn't love ice cream? This Ice Cream Math pack is engaging, colorful and full of addition ideas. Use this Ice Cream Shop to create your own ice creams and work out the cost for each one.

  • It is your choice if you show your students how to record dollars and cents.
  • My extension students do, but my other students do not.
  • Use bundling sticks or Base 10 blocks to work out the cost.
  • Check on a calculator – they love doing this.

Prompts for Ice Cream Shop

  • This is a sample of the prompts to use for display.
  • They will motivate your students to draw, record their ice cream and then cost each one.

Number Bonds

  • There are two types of mats in this pack. (plus two printing options).
  • You can choose what dice to use – 6-10-20 sided!
  • Set One – roll two dice and add both collections together.
  • Set Two – Roll two dice and place the largest collection in the large ice cream.
  • Now work out what you need to add to the smaller number rolled to make the larger number.
  • Copy and laminate them use whiteboard marker to write your equations.
  • Check with a buddy before rubbing out.

Student Workbook

  • This is a sample of the pages available. Select the pages you want in your students’ book.
  • Work through the Number Bonds first – Answer Key at the end of this pack.
  • Use the costing pages to work through the examples and then let the students design their own.
  • The work with the previous number bonds will help you to work out which ones to include in the booklet for each child.

Adding Ice Cream Scoops

  • This section has two tasks.
  • Set One – add to 10. You can use two or more scoops of ice cream.
  • Set Two – add between 11-26 with two or more scoops of ice cream.

Interactive Note Book Pages

  • These are Interactive Note Pages for extension work.
  • Draw the ice cream on the front and under the flap work out how much the ice cream would cost.
  • Answer key provided at the back of this pack.
  • Teach the students how to record dollars and cents.

Please read the description and download the preview before purchasing. The preview clearly shows you what is included in this pack.

**********************************************************************
COPYRIGHT ©Paula’s Place


This product is for personal use in one classroom only. To share or use in multiple classrooms, please purchase additional licenses. This product may not be shared or distributed without consent from the author.

Be the first to know about our discounts, sales, free resources and new products: Look for the green star at the top of my store to ★Follow Me★ Click here to follow my store

Don’t forget to get TPT credit to use on your future purchases:

We value your feedback. It helps us to make resources that meet your needs.

♥ Please go to your My Purchases page (you may need to login).

Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button.

Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for our product.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Use addition and subtraction within 100 to solve one- and two-step word problems involving situations of adding to, taking from, putting together, taking apart, and comparing, with unknowns in all positions, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Solve word problems that call for addition of three whole numbers whose sum is less than or equal to 20, e.g., by using objects, drawings, and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Use addition and subtraction within 20 to solve word problems involving situations of adding to, taking from, putting together, taking apart, and comparing, with unknowns in all positions, e.g., by using objects, drawings, and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Solve word problems involving dollar bills, quarters, dimes, nickels, and pennies, using $ and ¢ symbols appropriately. Example: If you have 2 dimes and 3 pennies, how many cents do you have?
Total Pages
65 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up