273 Downloads

Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!

Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Junior Grades (4, 5, 6) Three Part Math Lessons Multiplication - Freebie!
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

15 MB|39 pages
Share
Product Description
These low-prep, easy to follow Math lessons have everything you need to start teaching the Grade 4, Grade 5, or Grade 6 Ontario expectations for multiplication using 3 Part Math lessons.

Help your students to develop a deep conceptual understanding of multiplication by using hands-on problem solving, questioning, and purposeful talk throughout these lessons.

Follow our lessons from beginning to end and top to bottom! Included are:
- Carefully selected quick minds-on activities to activate student thinking before each problem-solving activity
- A word problem or task to illicit student solutions you can use for debriefing the lesson afterward
- Sample solutions for your reference so you can quickly identify the student solutions you will use
- Clearly explained teacher notes that will help you link student solutions and mathematical concepts, all leading your students to a deeper conceptual understanding, and ultimately an efficient and accurate use of algorithms
- Student friendly learning goals and success criteria
- Easy to print copies of the problem (one for each group)
- An independent practice problem for each lesson to give students extra practice and can be used as a quick assessment for your records

These lessons are part of our complete Grade 4 unit, Grade 5 unit, and Grade 6 unit on multiplication and division, available in our store!

***A fully editable Word version of all problems is included!***
Total Pages
39 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up