Lemonade Stand

Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Lemonade Stand
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

923 KB|4 (8 including answer key)
Share
Product Description
Students will be determining the unit price of ingredients needed to make one cup of lemonade. Students will use this information to determine how much they need to charge for each cup to obtain a certain profit. Lastly, students will be calculating the cost of 4 different customers invoices.
Total Pages
4 (8 including answer key)
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
avatar

Math in Demand

2,497 Followers
Follow
More products from Math in Demand
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up