Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons

Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Grade Levels
6th, 7th, 8th
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
8.12 MB   |   80 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Grocery and Money Life Skills Digital Product
Google Drive Interactive Technology

Have you seen all of the ed tech goodness that Google has to offer? I know beginning implementing technology strategically into the classroom can be a bit overwhelming. This is a great product to get you started!

This life skills lesson utilizes the technology in Google Slides to explicitly teach Grocery and Money Skills.

Do you have students that need to practice addition? Do you have students that struggle with understanding that $0.50+$0.50 is the same as 2($0.50)?

Do you like to teach math in such a way that you start with a concrete idea and let it become more abstract? This is the PERFECT activity for you! This lesson starts with students building a grocery list with pictures of food items and moves on to the abstract idea of addition and multiplication number sentences. Students experience math in a practical way, using items and skills they need for independent living.

.

CONTENTS:
~ 2 lessons, which can, and probably will, span multiple days depending on the current levels of your students.
~ 2 examples of teacher modeling with animated slides.
~ 2 activities for each lesson, 4 total, for the teacher and students to work together
~ Multiple opportunities for students to apply their understanding of building number sentences to buy groceries.
~ Share this file with your students, let them make a copy of it for their Google Drive and then they can manipulate the objects and even apply the skills by creating their own grocery lists and adding or multiplying the cost independently.
~They can also make problems for their friends to solve!

Frequently Asked Questions-

We don’t have 1:1 ipads or tablets. Can I still use this product?
Yes! You can project this on your board, either a regular white board with a projector or a Smart Board and do the activities with the students.

I like for my students to still have opportunities for hands on learning. How do I incorporate that into this activity?
I am including the grocery items with price tags in a printable .pdf file for you. It can be found in the Google Drive folder. You can print this several times and cut them out. I wanted to continue to incorporate hands on in my classroom as well so I put small magnets on the back of the small cards with the grocery items on them on my magnetic white board. Students built the number sentences, both addition and multiplication, with the hands on math manipulatives! It was a great way to ease into the digital learning activities.






Follow me on Pinterest
Follow me on Facebook
Follow me on Instagram
Follow me on Google +
Follow me on Blab
Follow me on Twitter

I give away LOADS of FREE materials on my blog, at


#tptdigitalsale
#heartlandlove
Total Pages
80
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
2 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$8.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (764 Followers)
$8.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons
Life Skills, Grocery and Money Digital Interactive Lessons