Life Skills Reading Recipe Comprehension - BUNDLE!!!!! Units 1, 2, 3, and 4!!!

Format
Zip (5 MB|92 pages)
$19.00
Bundle
List Price:
$24.00
You Save:
$5.00
$19.00
Bundle
List Price:
$24.00
You Save:
$5.00
Share this resource

Products in this Bundle (4)

    Description

    | Life Skills | Recipe | Comprehension | Cooking | Special Education | Reading | Real World | BUNDLE |

    Interested in teaching functional reading and writing and class? You can't get much more functional than reading and writing using recipes!!

    With this bundle, you will be set with FORTY TWO recipes!!

    Each recipe comes with 10 questions. That means you and your class will be able to have 420 comprehension questions to answer!

    Here are the specific recipes in this bundle:

    Recipe Unit 1:

    English Muffins

    Spinach Scrambled Eggs

    Parfait with Granola

    French Toast

    Stuffed French Toast

    Beef Tacos

    Chicken, Corn, and Bean Quesadillas

    Rice Krispie Treats

    Chocolate Chip Cookies

    Grilled Cheese

    Recipe Unit 2:

    Spaghetti with Meat Sauce

    Eggs in a Basket

    Ice Cream in a Bag

    Cool Whip Cookies

    Dirt Cups

    Apple Crisp

    Banana Breakfast Cake

    Fruit Pizza

    Chocolate Peanut Butter Oatmeal Bars

    Apple Pie

    Recipe Unit 3:

    Cheesy Biscuits

    Apple Enchiladas

    Macaroni and Cheese

    Stained Glass Cookies

    Cinnamon Bananas

    Fudge

    Zucchini Bread

    Strawberry Oatmeal Smoothie

    Purple Monster Smoothie

    Hot Dog Mummies

    Severed Finger Sugar Cookies

    Easter Nests

    Recipe Unit 4:

    Chocolate Chop Cookie in A Mug

    Chili Cheese Dip

    Creamy Hot Cocoa

    Chicken Salad

    Caramel Corn

    Egg Sandwich

    Peanut Butter Brittle

    Nutella Mug Cake

    Strawberry Banana Smoothie

    Easy Tiramisu

    I pair the worksheets with in class recipes we actually make. Kids love the hands on, and I enjoy the data I can get from these functional documents. Each of these recipes is a REAL recipe. I have taken the time to make individualized questions for all of them as great real-world, relevant supplemental material!

    Buy the bundle and save!! Separately you would pay $24. Buy the bundle for only $19!

    Purchase Includes:

    Recipes, Unit 1:Click Here!

    Recipes, Unit 2:Click Here!

    Recipes, Unit 3:Click Here!

    Recipes, Unit 4:Click Here!

    Are You Interested in the DIGITAL Versions of This Download?

    DIGITAL Recipes, Unit 1: Click Here!

    DIGITAL Recipes, Unit 2: Click Here!

    DIGITAL Recipes, Unit 3: Click Here!

    DIGITAL Recipes, Unit 4: Click Here!

    Interested in VISUAL Recipes?

    Visual Recipes Collection: Click Here!

    Interested in Other Cooking Activities?

    Food Directions, Unit 1: Click Here!

    Food Directions, Unit 2: Click Here!

    Food Directions, Unit 3: Click Here!

    Cooking Vocabulary (Easier): Click Here!

    Cooking Vocabulary Word of the Day (Harder): Click Here!

    Need Other Popular Life Skills Lessons?

    Recipe Comprehension:Click Here!

    Coupons, Reading Emphasis: Click Here!

    Food Directions: Click Here!

    Medicine Labels: Click Here!

    Receipts: Click Here!

    Tickets: Click Here!

    Hours of Operation: Click Here!

    Safety Signs, Community Signs: Click Here!

    Dollar Up, 1s, 5s, and 10s: Click Here!

    Menu Math:Click Here!

    How to Use a Microwave:Click Here!

    How to Use a Stove:Click Here!

    How to Use an Oven:Click Here!

    Coupons, Picture Emphasis:Click Here!

    Bus Schedules:Click Here!

    Measuring Cups:Click Here!

    Budgets:Click Here!

    Generic vs. Name Brand:Click Here!

    --------------------------------------------------------------------------------------

    Follow My Store!

    To follow my store simply click on “follow me” under Life Skills Creations on the top of my store page. You will be one of the first people to know when I have a sale or post new Life Skills Freebies in my store.

    Leave Feedback and Earn Credits!

    Don’t forget to leave feedback after you purchase a product! Leaving feedback also earns you "credits" which can be used for discounts on future purchases. I would very much appreciate your positive feedback!

    Total Pages
    92 pages
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up