Lunch Money Game- How much does it cost?- English

Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Grade Levels
1st, 2nd, 3rd
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
10.23 MB   |   5 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Hello!
This mini pack includes:
6 food cards with their price
6 mixed food cards to add up the money value of
1 "Show your work" sheet

I used these cards with my kids. I provided them with fake money coins and dollar bills. They had a blast adding up all the foods! They also had the chance to practice how to add decimals.

Follow my store by clicking the green star!
Thank you!

(This mini pack will soon be available in Spanish)
Total Pages
5
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English
Lunch Money Game- How much does it cost?- English