Easel by TpT

MATH CHALLENGEBULLETIN BOARD How Many Ways Bundle Math Computation GATE

Barbara Evans
3.1k Followers
Grade Levels
Not Grade Specific
Standards
Formats Included
  • Zip
$26.82
Bundle
List Price:
$33.52
You Save:
$6.70
$26.82
Bundle
List Price:
$33.52
You Save:
$6.70
Share this resource
Barbara Evans
3.1k Followers

Products in this Bundle (8)

    showing 1-5 of 8 products

    Bonus

    How Many Ways? Back to School Edition

    Description

    Are you looking for a critical thinking activity to challenge your students' math abilities? Do you need enrichment experiences for your high achieving children? Are you looking for ways to engage fast finishers? Have you lost your enthusiasm for bulletin boards? Do you like to save money with bundles? If you answered "yes" to any or all of these questions, then How Many Ways? Bundle is just what you need.

    This product provides a year's worth of How Many Ways? products in a money saving bundle. Included are 8 products:

    + 1 bonus product!

    You may be interested in these critical thinking math challenges, as well:

    Enjoy!

    Barb Evans

    CUSTOMER TIPS

    ► Be the first to know about my new discounts, freebies, and product launches. All new products are 50% off for the first 48 hours. Click here to follow my store. You will now receive customized email updates about my products.

    Get TPT credit to use on future purchases. Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Your feedback is important to me. Thank you in advance.

    CONNECT WITH ME

    Follow me on Facebook

    Follow me on Pinterest

    Follow me on Instagram

    Follow It’s About Time, Teachers blog

    Total Pages
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Write simple expressions that record calculations with numbers, and interpret numerical expressions without evaluating them. For example, express the calculation “add 8 and 7, then multiply by 2” as 2 × (8 + 7). Recognize that 3 × (18932 + 921) is three times as large as 18932 + 921, without having to calculate the indicated sum or product.
    Use parentheses, brackets, or braces in numerical expressions, and evaluate expressions with these symbols.
    Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
    Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.
    Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up