Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH

MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
MULTIPLE ITEM PRICING -GROCERY DISCOUNT MATH
Product Description
These worksheets are targeted for special needs learners working on grocery store discount math. These worksheets teach students to figure out how much each item will cost if buying it in larger quantities like 2 for $5 or $3 for $10. It includes four worksheets that teach students how to divide price by quantity. It introduces important vocabulary as well. On the fifth worksheet students will figure out whether it is cheaper to buy singly or to buy using multiple item pricing. This workhseet unit includes a total of 5 worksheets including keys.

This works great in my Life Skills classroom and would also be helpful in a modified math course. It could also be used with regular education students working on practical math.
Total Pages
9 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
4 days
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$6.00
Digital Download
$6.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up