Easel by TpT

MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS Maze, Riddle, Coloring | Google | Distance Learning

Grade Levels
5th - 8th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
  • Activity
Pages
10 pages
$3.50
$3.50
Share this resource
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).
Includes Easel Activity
This resource includes a ready-to-use interactive version of the PDF. Assign it to students to complete from any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Also included in

  1. Have your students apply their understanding of 5th GRADE MATH with these mazes, riddles and coloring pages. This BUNDLE includes 12 of my top selling 5th Grade MATH FUN ACTIVITIES packets (36 activities/ over 400 questions). Many more activities will be added to this BUNDLE, however, your purchase
    $31.60
    $39.50
    Save $7.90
  2. 5th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Error Analysis, Problem Solving Graphic Organizers, Task Cards, Mazes, Riddles, Coloring ActivitiesThis is a GROWING BUNDLE ofall of the 5th Grade MATH RESOURCES currently in my store { 42 Resources / OVER 350 PAGES } PLUS ALL FUTURE 5th GRADE RESOU
    $93.10
    $133.00
    Save $39.90
  3. MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS BUNDLE - Task Cards, Error Analysis, Word Problems with Graphic Organizers, Maze, Riddle, Coloring Page, Guided Notes, Homework PracticeThis UNIT RESOURCE BUNDLE includes 40 task cards, 10 error analysis activities and 10 problem solving graphic organizers, 1 maze, 1
    $15.60
    $19.50
    Save $3.90
  4. Have your students apply their understanding of 6th GRADE MATH with these mazes, riddles and color by number pages. This BUNDLE includes 17 of my top selling 6th Grade MATH FUN ACTIVITIES packets (54 activities in all). Many more activities will be added to this BUNDLE, however, your purchase toda
    $46.80
    $58.50
    Save $11.70
  5. - Great for online learning and distance learning!6th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, and Guided NotesThis is a GROWING BUNDLE of all of the 6th Grade MAT
    $161.18
    $230.25
    Save $69.07
  6. - Great for online learning and distance learning!This middle school math BUNDLE includes 41 sets (126 fun activities) of 6th, 7th, and 8th grade MAZES, RIDDLES, AND COLORING BY NUMBER ACTIVITIES. All of these activities allow students to sharpen their math skills while incorporating fun into the c
    $95.20
    $136.00
    Save $40.80

Description

Have your students apply their understanding of MULTIPLYING & DIVIDING FRACTIONS with these fun activities including a maze, riddle, and coloring activity.

What Is Included:

1. Multiply & Divide Fractions COLORING ACTIVITY (pdf)

Students are prompted to MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS. Students use their solutions to color the picture.

2. Multiply and Divide Fractions MAZE (pdf and digital)

This is a self-checking worksheet that allows students to strengthen their understanding of MULTIPLYING & DIVIDING FRACTIONS. Students use their solutions to navigate through the puzzle.

3. Multiply and Divide Fractions RIDDLE (pdf and digital)

Students MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS and use their answers to solve the riddle.

All 3 of these activities allow students to practice MULTIPLYING & DIVIDING FRACTIONS while incorporating fun into the classroom!

Print or Digital: (updated July 2020)

✔️ PRINTED VERSION - a PDF file that you may PRINT

✔️ DIGITAL VERSION (Google Slides) - Students type their answers directly on the slides in the provided text boxes. This is perfect for GOOGLE Classroom, remote learning, or distance learning. Note: Only the maze and riddle can be used as a digital activity.

✔️DIGITAL VERSION (Easel by TpT) - There is also a digital version using TpT's new digital tool. After purchase, click the "Open in Easel" button. This will give you access to a version with text boxes for student input and moveable shapes for students to select answers. You can edit the digital overlay or use it as is.

Topics Include:

✔ Multiply Fractions & Whole Numbers

✔ Multiply Fractions

✔ Multiply Mixed Numbers

✔ Divide Whole Numbers by Fractions

✔ Divide Fractions

✔ Divide Mixed Numbers

How to Use:

Use any of these resources as a quick math assessment tool, a homework assignment, distance learning, end of the year activity, or even something for the kids to do after a test. Be sure to download the sample for a full overview of what you get. Check out all of my mazes, riddles and coloring pages!

Teaching Tip:

This resource works well with my Digital MULTIPLY AND DIVIDE FRACTIONS Google Quiz for remote / distance learning.

More MULTIPLY AND DIVIDE FRACTIONS Resources:

Error Analysis

Task Cards

Word Problems with Graphic Organizers

Maze, Riddle, & Coloring Page

Guided Notes

Homework Practice Worksheets

This resource is included in my:

> 6th Grade MAZE, RIDDLES & COLORING ACTIVITIES Bundle

> Multiply and Divide UNIT RESOURCE BUNDLE

> 6th Grade MEGA-BUNDLE (Save 25%)

* Here are more fraction resources to support student learning!

_______________________________________________________________________

Attention Districts and Departments: If you are purchasing for your school's department, please buy the appropriate amount of licenses. If you are a large school district and you are interested in a full district license, please contact me for a district-wide quote.

Tips for Customers!

- Follow my store to receive updates on my paid and free resources!

- If you enjoy this product, please leave positive feedback to gain credits for future purchases!

- If you have questions or problems please contact me through Product Q & A and I'll get back to you as soon as I can!

_______________________________________________________________________

LICENSING TERMS: This purchase includes a license for one teacher only for personal use in their classroom. Licenses are non-transferable, meaning they can not be passed from one teacher to another. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire grade level, school, or district without purchasing the proper number of licenses. If you are a coach, principal, or district interested in transferable licenses to accommodate yearly staff changes, please contact me for a quote at exceedingthecore@gmail.com.

COPYRIGHT TERMS: This resource may not be uploaded to the internet in any form, including classroom/personal websites or network drives, unless the site is password protected and can only be accessed by students.Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

FOLLOW me on Pinterest!

Total Pages
10 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret and compute quotients of fractions, and solve word problems involving division of fractions by fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, create a story context for (2/3) ÷ (3/4) and use a visual fraction model to show the quotient; use the relationship between multiplication and division to explain that (2/3) ÷ (3/4) = 8/9 because 3/4 of 8/9 is 2/3. (In general, (𝘢/𝘣) ÷ (𝘤/𝘥) = 𝘢𝘥/𝘣𝘤.) How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 3/4-cup servings are in 2/3 of a cup of yogurt? How wide is a rectangular strip of land with length 3/4 mi and area 1/2 square mi?
Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4 ÷ (1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4 ÷ (1/5) = 20 because 20 × (1/5) = 4.
Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number, and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3) ÷ 4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that (1/3) ÷ 4 = 1/12 because (1/12) × 4 = 1/3.
Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up