MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS Word Problems - Task Cards {40 Cards}

Rated 4.87 out of 5, based on 50 reviews
50 Ratings
;
Exceeding the CORE
5.7k Followers
Grade Levels
6th - 8th
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
14 pages
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Exceeding the CORE
5.7k Followers

What educators are saying

I used this instead of a quiz and students liked it - it was challenging for them and they had to think about which operation to use. Great resource. Thanks
My students loved these task cards! Task cards are a huge hit with my 6th graders in general, and they find the Exceeding the Core task cards more engaging than any other ones we've tried.
Also included in
  1. 6th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, and Guided NotesThis is a GROWING BUNDLE of all of the 6th Grade MATH RESOURCES currently in my store { 77 Resources
    Price $215.00Original Price $274.10Save $59.10
  2. MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS BUNDLE - Task Cards, Error Analysis, Word Problems with Graphic Organizers, Maze, Riddle, Coloring Page, Guided Notes, Homework PracticeThis UNIT RESOURCE BUNDLE includes 40 task cards, 10 error analysis activities and 10 problem solving graphic organizers, 1 maze, 1
    Price $16.00Original Price $20.00Save $4.00
  3. 6th Grade Math Common Core Math Task Cards include SKILLS PRACTICE and real-world WORD PROBLEMSWhat is Included:This resource includes 9 sets (360 task cards) of 6th Grade Common Core skills practice and real-world word problems, student answer sheets, and answer keys. How to Use:I place one task
    Price $21.60Original Price $27.00Save $5.40
  4. This is a Middle School MATH GROWING BUNDLE of 6 - 8 GRADE MATH Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Guided Notes, Classwork and Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Color by Number Pages {OVER 187 Resources}...... PLUS ALL FUTURE 6-8th G
    Price $468.00Original Price $669.55Save $201.55
  5. 6th, 7th, 8th Grade Math TASK CARDS Bundle (Skills Practice & Word Problems)Description:This middle school math BUNDLE includes 960 task cards (24 sets/40 cards per set) for 6th, 7th and 8th grade. These task cards include skills practice and real-world word problems! A student answer sheet a
    Price $54.99Original Price $73.00Save $18.01
  6. 5th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Error Analysis, Problem Solving Graphic Organizers, Task Cards, Mazes, Riddles, Coloring ActivitiesThis is a GROWING BUNDLE of all of the 5th Grade MATH RESOURCES currently in my store { 45 Resources / OVER 450 PAGES } PLUS ALL FUTURE 5th GRADE RESO
    Price $120.00Original Price $164.05Save $44.05

Description

MULTIPLY & DIVIDE FRACTIONS Word Problems - Task Cards

Use these 40 task cards with your students to help them practice PROBLEMS SOLVING when Multiplying & Dividing FRACTIONS.

What is Included:

This resource includes 40 task cards, a student answer sheet, and an answer key. Your students will love working with these task cards.

How to Use:

I place one task card on each of my students desks and give them 2-3 minutes to complete the problem and record their answer on their answer sheet. Once time is up I have my students "scoot" to the next desk to solve the new problem. The students LOVE doing this activity because it gets them moving. I highly recommend printing these task cards and answer key on card stock. Laminate them if possible so that they can be used for years. These task cards are perfect for reinforcing concepts through individual student practice, pair-share, early finishers, and assessment prep.

Topics included:

โœ” Multiply Fractions & Whole Numbers

โœ” Multiply Fractions

โœ” Multiply Mixed Numbers

โœ” Divide Whole Numbers by Fractions

โœ” Divide Fractions

โœ” Divide Mixed Numbers

This resource is included in my Multiply and Divide UNIT RESOURCE BUNDLE.

Common Core Aligned :

* 6.NS.1 - Interpret and compute quotients of fractions, and solve word problems involving division of fractions by fractions...

More MULTIPLY AND DIVIDE FRACTIONS Resources:

โœ” Error Analysis

โœ” Task Cards

โœ” Word Problems with Graphic Organizers

โœ” Maze, Riddle, & Coloring Page

BUNDLE UP & Save $$ This resource is included in my:

__ Multiply and Divide Fractions UNIT RESOURCE BUNDLE

__ 6th Grade Math TASK CARDS BUNDLE

__ 6th Grade Math MEGA BUNDLE

__ Middle School Math GROWING MEGA BUNDLE

If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

FOLLOW me on Pinterest!

FOLLOW me on Facebook!

ยฉ Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

Click HERE to become a Seller on TPT. { Referral by Exceeding the CORE}

Total Pages
14 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPTโ€™s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (๐˜ข/๐˜ฃ = ๐˜ข รท ๐˜ฃ). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction or whole number by a fraction.
Interpret the product (๐˜ข/๐˜ฃ) ร— ๐˜ฒ as a parts of a partition of ๐˜ฒ into ๐˜ฃ equal parts; equivalently, as the result of a sequence of operations ๐˜ข ร— ๐˜ฒ รท ๐˜ฃ. For example, use a visual fraction model to show (2/3) ร— 4 = 8/3, and create a story context for this equation. Do the same with (2/3) ร— (4/5) = 8/15. (In general, (๐˜ข/๐˜ฃ) ร— (๐˜ค/๐˜ฅ) = ๐˜ข๐˜ค/๐˜ฃ๐˜ฅ.)
Find the area of a rectangle with fractional side lengths by tiling it with unit squares of the appropriate unit fraction side lengths, and show that the area is the same as would be found by multiplying the side lengths. Multiply fractional side lengths to find areas of rectangles, and represent fraction products as rectangular areas.
Interpret multiplication as scaling (resizing), by:

Reviews

Questions & Answers

5.7k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up