Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Managing a Household Unit (POWERPOINT)

Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Managing a Household Unit (POWERPOINT)
Product Description
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit MANAGING A HOUSEHOLD.

The math involved is basic and was geared toward a special education class.

However this lesson would be still useful to elementary or middle school level general education classes. .

This unit should take about a month to complete. It is 9 lessons and a test, 2 of the lessons have small quizzes built in to them. Each lesson included a pre-class question that coincides with the lesson and a homework question

PRE-QUIZ FOR UNIT (To assess prior Knowledge)

RENTING A HOME powerpoint with Worksheet included

HOURLY INCOME powerpoint with Worksheet included

ANNUAL RENTING COSTS powerpoint with Worksheet included

RENTING A HOME QUIZ

BUYING A HOME powerpoint with Worksheet included

COMPUTING THE DOWN PAYMENT powerpoint

READING METERS powerpoint with Worksheet included

PAYING MONTHLY BILLS powerpoint with Worksheet included

FIGURING YEARLY BILLS powerpoint with Worksheet included

PHONE BILLS powerpoint with Worksheet included

PAYING BILLS QUIZ

Finding an apartment centers lesson worksheet included

BUYING A HOUSE and RENTING AN APARTMENT TEST and
ANSWER KEY

UNIT LESSON PLANS for TEACHER

This lesson is written in accordance with state standards and objectives. It is intended to capture the attention and interest of students of all abilities and keep them engaged with colorful diagrams and photos along with detailed information. It was designed to keep all students involved in the lesson at all times. While one student can be working at the board with the teacher, others can remain on task with the worksheet pack included.
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$12.00
Digital Download
$12.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up