Math Builders: Unit Rate Practice

Subjects
Grade Levels
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
1.17 MB   |   10 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Your students will have so much fun building with Math! They will be practicing Unit Rate problems while constructing a building. They types of problems they will see (out of 20), will include:
~Finding the Unit Rate of a typical grocery store item
~Finding the best deal when looking at 3 grocery items

As they answer questions #1-10 (all with three answer choices), they will begin drawing shapes to create a building. For problems #11-20, they will begin to color the building. By the end of the assignment, everyone should have the same building drawn with correct colors chosen. This ends up being an easy assignment to grade, but the answer key is included as well.

Check this out for yourself - it is a very engaging assignment and students will have a hard time realizing they are actually practicing Unit Rate!
Total Pages
10
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
3.9
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
6 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,103 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Math Builders:  Unit Rate Practice
Math Builders:  Unit Rate Practice
Math Builders:  Unit Rate Practice
Math Builders:  Unit Rate Practice
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up