Math Curriculum Bundle THIRD GRADE

Grade Levels
3rd
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
4750+
$180.00
Bundle
List Price:
$225.00
You Save:
$45.00
$180.00
Bundle
List Price:
$225.00
You Save:
$45.00
Share this resource

Also included in

  1. This bundle includes EVERYTHING you need to teach math workshop in third grade including lesson plans, interactive mini-lessons, student printables, small group activities, assessments, and project-based learning activities, a complete fact fluency program with mixed-fact practice, and 90 done-for-y
    $225.00
    $304.50
    Save $79.50

Description

I love, love, love this curriculum and I am so glad that I invested in it. I love the way it is organized. Everything was thought of with the lessons, problem sets, homework, and exit tickets. My students are engaged and are finding success in understanding the concepts being taught. - Alissa S., 3rd grade teacher

This resource is the most step by step math program I have ever used.  My students love the project-based learning lessons. The powerpoints are high quality and the lessons are so well written for teachers. I'd buy this in every grade level if it was offered!  - Megan D., 3rd grade teacher

Not all math curriculum is awful. Just sum. Ba-da-bum!

But when it is bad, it is very, very bad. And unfortunately, a lot of traditional math curriculum is very, very bad. It’s overly complex, too long, impossible to differentiate, difficult to manage, and, frankly, not much fun. It can be hard to wade through all the extras and find the most valuable parts of the lesson. You don’t have time to read dozens of pages in the teacher manual and there are way too many different pieces to prep. Ugh!

If that sounds like your math curriculum, you’re in luck. Because now you have an alternative that is very, very good. A math curriculum that you and your students will LOVE!

Introducing the Third Grade Math Curriculum Bundle! (Cue the confetti!)

This 3rd-grade bundle has EVERYTHING you need to teach all of the math standards your students need to learn for the entire year. Our comprehensive Third Grade Math Units were designed to be teacher and student-friendly. Think of them as your one-stop shop for math lessons that are fun, engaging, and easy to prep. And the bundle saves you money!

There are 10 units in this bundle. And teaching with these units is a breeze. I’ve carefully designed them to follow the same format. You’ll only have to teach the expectations and procedures one time. After that, your students will know exactly what’s coming next in each unit. From mini-lessons to small groups to review activities and assessments, they’ll know what to expect. You’ll save so much class time! 

The 10 units are organized by topic. Each ready-to-teach unit comes with everything you need to teach standards-based math skills. The instructional PowerPoint is your complete mini-lesson–just project on the board and teach. Daily student activities are effective and engaging–just print and copy for each student. We’ve also included a list of frequently asked questions to address some common concerns and help you troubleshoot. 

The At a Glance schedule helps you plan your lessons for the entire unit. And this bundle is an amazing value. Priced individually, these units cost $1.25 per day (which in itself is a heck of a deal). But with the bundle, you get all 10 units, a full year of math curriculum, for just $180. This low-prep bundle is quite the deal! 

Want to see the math curriculum in action? Try a FREE lesson HERE!

************

This resource is part of a money-saving MEGA bundle. Click HERE to see the entire bundle.

************

  • What’s Included:
  • The “At a Glance” calendar shows which lesson is being taught each day of the unit.
  • Vocabulary cards help students learn new vocabulary.
  • A pre-assessment lets you know what prior knowledge your students already have.
  • Anchor charts provide helpful reminders for new skills and strategies.
  • Daily lesson plans and activities for small group instruction make lesson planning a breeze.
  • Instructional PowerPoints ensure that daily mini-lessons are interactive and easy to prepare.
  • Each lesson includes student problem sets and homework. 
  • Interactive notebook activities keep students engaged and provide great reference tools.
  • Exit tickets for each lesson make share time easy and allow you to do a quick formative assessment.
  • The unit includes helpful tools and resources: hundreds charts, skip counting charts, horizontal and vertical number lines, midpoint number lines, and more!
  • A math game provides extra practice in a fun and engaging format that students love.
  • 5 Project-based learning activities for hands-on, authentic math practice.
  • Our fan-favorite Math Test Prep Escape Room is for a fun and engaging review that will have your students hitting it out of the park on test day.
  • Task cards are included for use in centers or as a whole group activity.
  • A comprehensive assessment with questions modeled after standardized tests allows students to practice important skills while you assess learning. We’ve also included a scoring rubric which makes it easy to see which skills students still need to master at a glance.
  • A FAQs section provides answers to commonly asked questions about the resource and helps you get started right away.

Units Included:

Unit 1: Back to School

· All About Me math 

· Time

· Fact families

· Skip counting, hundreds chart, and patterns 

· Place value 

Unit 2: Place Value

· Place value forms

· Finding Tens 

· Rounding to the nearest ten

· Finding Hundreds 

· Rounding to the nearest hundred

Unit 3: Addition & Subtraction

· Addition on a number line

· Word Problems with addition

· Addition using the standard algorithm

· Commutative property

· Associative property

· Addition review

· Subtraction on a number line

· Subtraction with models

· Subtraction with the standard algorithm

· Subtracting across zeros

· Word problems

· Subtraction review

· Relationship between Addition and Subtraction, including word problems

Unit 4: Multiplication

· Repeated addition

· Equal groups

· Zero & Identity Properties

· Arrays

· Multiplication on a Number Line

· Skip counting

· Patterns in Multiplication Charts

· Commutative property

· Associative property

· Multiples of Ten

· Multiplication Word Problems 

Unit 5: Division

· Equal groups

· Repeated subtraction

· Dividing using tape diagrams

· Arrays

· Division as multiplication

· Fact families

· Missing factor

· Missing divisor

· Solving word problems involving division

· Solving 1- and 2-step word problems

Unit 6: Area & Perimeter

· Quadrilaterals

· Finding area

· Distributive property

· Perimeter

· Rectilinear shapes

· Area & Perimeter word problems

Unit 7: Fractions

· Unit Fractions

· Fractions on a Number Line

· Fractions That Equal One Whole

· Fractions Greater Than One

· Fractions Greater Than One on a Number Line

· Whole Number Fractions

· Whole Number Fractions on a Number Line

· Equivalent Fractions

· Equivalent Fractions on a Number Line

· Comparing Fractions With Like Denominators

· Comparing Fractions With Like Numerators

Unit 8: Measurements

· Telling Time to the Hour 

· Telling Time to the Half-hour 

· Telling Time to the Quarter-hour 

· Telling Time to Five Minutes

· Telling Time to the Minute

· Elapsed Time on a Clock

· Elapsed Time on a Number Line 

· Word Problems Including Elapsed Time 

· Grams and Kilograms

· Liters and Milliliters

· Rounding and Estimating Measurements in Word Problems

· Measuring to the Nearest Inch, Half Inch, and Quarter-Inch

Unit 9: Graphing & Data

· Analyzing Picture Graphs

· Creating Picture Graphs

· Analyzing Bar Graphs

· Creating Bar Graphs

· Analyzing Line Plots

· Creating Bar Graphs

Unit 10: Review & Test Prep (this unit reviews the following skills)

· Rounding

· Addition

· Subtraction

· Multiplication

· Division

· Distributive Property

· Multiplication Properties

· Area & Perimeter

· Two-Step Word Problems

· Fractions

· Measurement

❤️❤️ Why You Will LOVE This Resource ❤️❤️

  • The 1-page lesson plan so you don’t have to sift through 6-8 pages
  • Done-for-you PowerPoint that you can open and go -- letting it guide your whole-group lesson
  • Detailed small group lesson plans that include intervention and enrichment suggestions (this is NOT usually in math curricula)
  • Pre-assessments and exit tickets to easily monitor student progress
  • Hands-on learning activities, including games, task cards, and project-based learning

How to Use It in the Classroom:

  • You can use the PowerPoint mini-lesson for your whole group instruction. Project on the whiteboard and have students participate in the interactive lesson.
  • Complete class activities as a whole group, independently, or with partners.
  • Introduce the workshop model and meet with small groups of students each day. Don’t worry about these being your regular groups yet. Just get kids used to working independently on the activities while you meet with small groups. As a bonus, you get to see some of your students’ mathematical thinking up close.
  • Differentiation is easy with directions for intervention, on-level, and enrichment activities.
  • Take a few minutes to share at the end of class. Students will enjoy getting to share what they learned and learning a little bit about their new classmates.
  • Each mini-lesson will take about 20-30 minutes and you will need an additional 40-60 minutes for small group work and centers.

These resources complement the curriculum perfectly!

Third Grade Math Centers

Math Fact Fluency Program

FAQs:

Q: Is this a full-year curriculum?

A: Yes, this bundle contains a full year’s worth of standards-based math curriculum for third grade. There are 10 units. It also makes a great supplement to the math curriculum required by your school.

Q: Can I buy the units individually?

A: Yes. Each unit is also available individually. But you get maximum savings by purchasing the bundle.

Q: What grade is this for?

A: This unit was created specifically for grade 3 with third-grade standards in mind.

Q: I am required to use a specific school curriculum. How can I use this curriculum?

A: Great question! Our curriculum is a great supplement to your existing curriculum. Many teachers have found that the lessons are more simple and straightforward and they help students understand difficult concepts. The small group lesson plans. Intervention and enrichment options, task cards, and project-based learning are a great addition to any curriculum.

Q: How long do the mini-lessons take?

A: The mini-lessons will take 20-30 minutes.

Q: How can I use your math centers with this curriculum?

A: Our math centers are an excellent complement to this curriculum. You can use the math center materials for your independent center while you are meeting with small groups. The hands-on activities provide a great review for students and can be completed independently. 

Q: Can I use the Fact Fluency program with this curriculum?

A: Absolutely. Our Fact Fluency makes a great warm-up activity. You can also place the games or flashcards in your Fact Fluency center for students to practice while you are teaching the small group portion of the lesson.

Total Pages
4750+
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up