Teachers Pay Teachers

Math Fast Food Project: Understanding Nutritional Values and Food Statistics

Subjects
Grade Levels
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
5.35 MB   |   13 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Most of your students love fast food, and maybe it’s your guilty pleasure too. But do they know what’s in it? This no-prep required, multi-disciplinary project will keep them engaged as they learn.

***************************************************************************

Flexibility is a key part of this lesson package. As an editable PowerPoint, you can add local franchise menus to suit anyone’s taste. No time for that? No problem. We have filled this with globally popular food, so you can just open the file and go with no prep. With four 60-90 minute lessons and a class to present results, everyone will be busy for at least a week.

Your kids will accomplish three goals in the course of this project:

1.) Students will learn to use a range of mathematical strategies to understand the nutritional value of fast food.

2.) They will gain awareness of the nutritional value of fast food and identify how much exercise is required to burn off all those calories.

3.) Students will start to think twice about eating fast food once they understand the long-term effects it can have on their bodies.

If this sounds intriguing and you would like more creative ideas and new product updates like this, be sure to sign up for our email newsletter, and visit us on Facebook to take part in our exclusive giveaways.

LIKE WHAT YOU SEE?
For more creative ideas and new product updates, be sure to sign up for our EMAIL NEWSLETTER, and visit us on FACEBOOK to take part in our exclusive giveaways.

POPULAR PRODUCTS FROM INNOVATIVE TEACHING IDEAS
FULL YEAR VISUAL WRITING PROMPTS BUNDLE
110 Reading Activities Bundle
TEACHING DIGITAL TECHNOLOGIES & STEM
POETRY POWER PACK
GOOGLE SEARCH LIKE A BOSS

SEE OUR ENTIRE COLLECTION HERE

*****************************************************************************
TERMS
Copyright © Innovative Teaching Ideas. All rights reserved by author. This product is to be used by the original downloader only. Copying for more than one teacher, classroom, department, school, or school system is prohibited. This product may not be distributed or displayed digitally for public view. Failure to comply is a copyright infringement and a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Clipart and elements found in this PDF are copyrighted and cannot be extracted and used outside of this file without permission or license. Intended for classroom and personal use ONLY. See product file for clip art and font credits.


*****************************************************************************
CUSTOMER TIPS:
How to get TPT credit to use on future purchases:
• Please go to your My Purchases page (you may need to
login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you use to lower the cost of your future purchases. I value your feedback greatly as it helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you. ☺

*****************************************************************************
We take a great deal of time and effort to ensure our products live up to your expectations. We hope you enjoy this product
Total Pages
13
Answer Key
Does Not Apply
Teaching Duration
1 Week

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
9 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$4.00
Digital Download
List Price: $6.00
You Save: $2.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (946 Followers)
$4.00
Digital Download
List Price: $6.00
You Save: $2.00
ADD ONE TO CART
Math Fast Food Project: Understanding Nutritional Values a
Math Fast Food Project: Understanding Nutritional Values a
Math Fast Food Project: Understanding Nutritional Values a
Math Fast Food Project: Understanding Nutritional Values a