Math Games | 3rd Grade No Prep Math Games - Jeopardy Year Long Bundle

Rated 5 out of 5, based on 7 reviews
7 Ratings
Grade Levels
3rd
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
477 pages
$30.60
Bundle
List Price:
$38.25
You Save:
$7.65
$30.60
Bundle
List Price:
$38.25
You Save:
$7.65
Share this resource

Description

You and your 3rd grade students will love these NO-PREP Jeopardy Math Review Games in this year long bundle! These fun and engaging math review games for multiplication, division, fractions, data analysis, measurement, geometry, place value, rounding, and elapsed time can be used for whole group review, small group remediation, test prep, and more!

SAVE 20% with this 3rd Grade Math Jeopardy Year Long Bundle

⭐✨PLEASE SEE PREVIEW FOR A CLOSER LOOK!✨⭐

Included in this resource are NINE Jeopardy PowerPoint Games for:

Multiplication Review Jeopardy Game | Arrays, Related Facts, Word Problems

Division Review Jeopardy Game | Equal Groups, Related Facts, Word Problems

Fractions Review Jeopardy Game | Unit | Equivalent | Number Line | Comparing

Data Analysis Review Jeopardy Game | Picture Graphs | Bar Graphs | Tally Charts

Measurement Review Jeopardy Game | Volume, Linear, Area, Perimeter, Time

Geometry Review Jeopardy Game | 2DShapes, Quadrilaterals, Partitioning

Place Value Review Jeopardy Game | Thousands, Hundreds, Tens, and Ones

Rounding Review Jeopardy Game | Rounding to the Nearest 10 and 100

Elapsed Time Review Jeopardy Game | Telling Time, Elapsed to the Minute & Hour

────────────────────────
Teacher Reviews:

"My students loved this game! I feel like it did a great job of covering all of the strategies we have been learning about. Awesome resource!" - Natalie S.

"The kids have a blast playing this, and it is a great review tool!" - Danna H.

"My students loved this product as a review for our summer school program! One of the best Jeopardy games that I have found :)" - Teaching in Room 230

────────────────────────

♥ CLICK HERE TO FOLLOW MY STORE FOR New Products, Updates, and Great Deals! ♥

"Don't forget to leave feedback -you will receive TPT credits that you can use toward future purchases!

Total Pages
477 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Tell and write time to the nearest minute and measure time intervals in minutes. Solve word problems involving addition and subtraction of time intervals in minutes, e.g., by representing the problem on a number line diagram.
Measure and estimate liquid volumes and masses of objects using standard units of grams (g), kilograms (kg), and liters (l). Add, subtract, multiply, or divide to solve one-step word problems involving masses or volumes that are given in the same units, e.g., by using drawings (such as a beaker with a measurement scale) to represent the problem.
Draw a scaled picture graph and a scaled bar graph to represent a data set with several categories. Solve one- and two-step “how many more” and “how many less” problems using information presented in scaled bar graphs. For example, draw a bar graph in which each square in the bar graph might represent 5 pets.
Generate measurement data by measuring lengths using rulers marked with halves and fourths of an inch. Show the data by making a line plot, where the horizontal scale is marked off in appropriate units-whole numbers, halves, or quarters.
Recognize area as an attribute of plane figures and understand concepts of area measurement.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up