Math Interactive Notebook 5th Grade BUNDLE

Create Teach Share
47,150 Followers
Format
Zip (33 MB|180+)
Standards
$17.20
Bundle
List Price:
$25.75
Bundle Price:
$21.50
You Save:
$8.55
$17.20
Bundle
List Price:
$25.75
Bundle Price:
$21.50
You Save:
$8.55
Share this resource
Create Teach Share
47,150 Followers

Products in this Bundle (4)

    Also included in

    1. This BUNDLE includes everything you need for 5th grade math!!★ Interactive Notebook Pages★ Math Quick Checks ★ Math Menus (Perfect for homework or early finishers!!)★ Open-Ended Math Pages★ Math Exit Slips★ Math Mastery Task Cards★ Printables for DecimalsFeel free to email with any questions or comm
      $46.00
      $72.00
      Save $26.00

    Description

    What are Interactive Math Notebooks?

    Interactive math notebooks are teaching pages used to introduce and teach new math concepts and skills. Each set of notebook pages includes definitions, explanations, rules, and/or algorithms that may be needed to address each standard. Sample and practice problems are also included to be used for guided practice. Once completed, these notebook pages serve as anchor charts for students to refer back to as a reference tool throughout the year.

    How do I use them with my students?

    Notebook pages can be used to introduce, reinforce, or review math standards. They can be used for direct instruction for a whole class, or in small groups. Students first cut out the pages and other pieces, and glue them into their notebooks. With teacher guidance, students take notes and work out practice problems related to the standard being addressed. Students can then highlight or add color to their notebook pages.

    What materials are needed?

    → A spiral notebook for each student.

    → Scissors

    → Glue Sticks

    → Pencils

    → Colored pencils, crayons, and/or markers (optional)

    What is included in this resource?

    → Notebook pages for each standard. Each concept or skill includes a double-page spread. More than one set may be included for certain standards that cover multiple skills.

    → Student Notebook Cover

    → Table of Contents (2 to 3 pages will be needed for each student)

    → Answer Key

    ★★This resources in this bundle are also included in my ULTIMATE 5th Grade Math Bundle!!★★

    For a more detailed PREVIEW, please preview each of the individual products below:

    Total Pages
    180+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up