Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Math Intervention Plan for Middle School

Lindsay Perro
19.8k Followers
Grade Levels
6th - 8th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
175 pages
$25.99
$25.99
Share this resource
Lindsay Perro
19.8k Followers

Description

About this resource :

This math intervention plan takes a common core approach to reviewing essential skills! Included are 13 lessons designed to provide extra practice and reinforcement for Middle School Math skills. The skills covered are basics that must be mastered in order to ensure success in middle school and eventually Pre Algebra and Algebra. These lessons are not meant to be 90 minute whole class lessons (although some could be used that way and some might last that long). Intervention works best when students work in small, targeted groups with a teacher.

Each lesson includes a warm up, exit ticket, and at least two activities that could include notes and guided practice, independent practice or a game. Answer keys for everything are included. Also includes data tracking sheets and intervention plan sheets!

It is great for distance learning because students can work on their own to review the skills included. Please note: this does not mention "virtual" learning and there are no digital components.

If you don't teach common core - don't worry! A version is included WITHOUT CCSS labeling.

Topics Covered :

  • What Are Integers?
  • Integer Operations
  • Order of Operations
  • Adding and Subtracting Decimals
  • Order of Operations with Decimals
  • Expanded Form
  • Rules of Exponents
  • Distributive Property
  • Fractions, Decimals and Percents
  • Percent of a Number
  • Proportions and Unit Rates
  • Proportions and Scale
  • Writing Equations

Additional Intervention Resources

6th Grade Math No Prep Intervention Binder

7th Grade Math No Prep Intervention Binder

Middle School Math and Geometry Intervention Plan {Volume 2}

Licensing Terms :

By purchasing this product, you own a license for one teacher only for personal use in their own classroom. Licenses are non-transferable and therefore can not be passed from one teacher to another. If the teacher who purchased this license leaves the classroom or changes schools, the license and materials leave with that teacher. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire team, grade level, school or district without purchasing the correct number of licenses. If you are a coach, principal or district interested in transferable licenses that would accommodate yearly staff changes, please contact me for a transferable license quote at lindsayperro@gmail.com.

Copyright Information :

© Lindsay Perro. Please note - all material included in this resource belongs to Lindsay Perro Inc. By purchasing, you have a license to use the material but you do not own the material. You may not upload any portion of this resource to the internet in any format, including school/personal websites or network drives unless the site is password protected and can only be accessed by students, not other teachers or anyone else on the internet.

✮✮If you are interested in gaining access to an exclusive set of free resources,CLICK HERE.

Total Pages
175 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.
Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up