Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

Math + Spelling= How Much is Your Word Worth? #3 {Pennies, Nickels & Dimes}

Grade Levels
1st - 5th
Formats Included
  • PDF
  • Compatible with 
    Activities
Pages
2 pages
$1.50
$1.50
Share this resource
Compatible with Easel Activities
Create an interactive version of this PDF students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Also included in

  1. These activities will get you all set for year-long, self- differentiating word work centers and/or math centers! Each activity combines learning spelling with a math concept, like place value, addition, multiplication, cents, and dollars. Included in this set are all three Place Value Word sheets
    $9.45
    $10.50
    Save $1.05
  2. This set includes three different versions of my popular Word Work Activity, How Much is Your Word Worth? - The original version features a variety of pennies, nickels, dimes & quarters - #2 features all four coins as well as dollars - #3 features pennies, nickels, and dimes only Use this in a
    $4.05
    $4.50
    Save $0.45

Description

Similar to my other Word Worth products, this version incorporates the three smallest common US coins (pennies, nickels, & dimes). This is perfect for students just starting out with money or those that may need some additional practice with smaller coins.

Use this in a Word Work or Math Center to help build money skills and practice spelling words. The perfect way to combine math and spelling!

The second page is a simple recording sheet for up to five words. I print out several on cardstock and laminate. Kids then use dry erase markers to record their work and that way I can reuse the sheets all year long.

There are three versions total and you can purchase them separately or in a trio set.

For more information, visit my blog: 3rd Grade Thoughts
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up