Math + Spelling= How Much is Your Word Worth? {BUNDLE}

Math + Spelling= How Much is Your Word Worth? {BUNDLE}
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

595 KB|6 pages
Share
3 Products in this Bundle
3 products
  1. ** Featured on the 2 Sisters' Tip of the Week 7/6/12** This is a great activity to combine both math and word work! I pair this sheet with a baggie of play coins and have students determine the worth of each of their spelling words. You could also use content vocabulary words, sight words, and mo
  2. Similar to my other Word Worth products, this version incorporates all four common US coins (penny, nickel, dime & quarter) as well as dollar bills. Use this in a Word Work or Math Center to help build money skills and practice spelling words. The perfect way to combine math and spelling! The
  3. Similar to my other Word Worth products, this version incorporates the three smallest common US coins (pennies, nickels, & dimes). This is perfect for students just starting out with money or those that may need some additional practice with smaller coins. Use this in a Word Work or Math Center
Bundle Description
This set includes three different versions of my popular Word Work Activity, How Much is Your Word Worth?

- The original version features a variety of pennies, nickels, dimes & quarters
- #2 features all four coins as well as dollars
- #3 features pennies, nickels, and dimes only

Use this in a Word Work or Math Center to help build money skills and practice spelling words. The perfect way to combine math and spelling!

Each version comes with its own recording sheet for up to five words. I print out several on cardstock and then laminate. Kids use dry erase markers to record their words and worth and that way I can reuse the sheets all year.

Each of these are also available individually in my store.

For more information, visit my blog: 3rd Grade Thoughts
Total Pages
6 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.05
Bundle
List Price:
$4.50
You Save:
$0.45
avatar

3rd Grade Thoughts

17,230 Followers
Follow
More products from 3rd Grade Thoughts
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up