Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

Math Test Prep BUNDLE 6th Grade Math Review

Grade Levels
6th
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
212 pages
$18.50
Bundle
List Price:
$23.50
You Save:
$5.00
$18.50
Bundle
List Price:
$23.50
You Save:
$5.00
Share this resource
Includes Easel Activities
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (5)

    Description

    Are you looking for and fun and easy way to review all the 6th grade math Common Core topics with your class? This is it! This bundle features 4 total products including 2 different PowerPoint Review games (similar to Jeopardy), 56 Multiple Choice Task Cards, and 56 Multiple Choice Questions in a Practice Test Format, and 50 Digital Task Cards on BOOM Learning. It’s everything you need to review for the 6th grade math test.

    You can find out more information about each of the 5 products in this BUNDLE by clicking on the links below:

    * 6th Grade Math Review - Worksheets

    * 6th Grade Math Review - Task Cards

    * 6th Grade Math Review - Task Cards Freebie

    * 6th Grade Math Review - PowerPoint Review Games

    * 6th Grade Math Review - Digital Task Cards on BOOM Learning

    All of the questions are different for each of the 4 resources in the bundle. The wording, numbers or emphasis is changed so your students will see different questions for each of the standards. 

    If you enjoyed using this resource, please leave some feedback. Leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases and I LOVE hearing from my fellow teachers.

    Follow me and be notified when new products are uploaded. New products are always 50% off for the first 24 hours they are posted. It pays to follow me!

    Check out the other Test Prep Materials in my store.

    Total Pages
    212 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Week
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up