Math and Health, 3 Part Lesson

Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Math and Health, 3 Part Lesson
Grade Levels
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

397 KB|4 pages
Share
Product Description
This is a 3 Part Lesson Plan that will ask students to:
- identify healthy foods
- understand the cost of food products in store flyers
- add (and for some, subtract) money amounts
- design a menu for a day

Using basic money and addition/subtraction skills, students will design 3 healthy meals (using store flyers) and figure out the cost for each meal.

This is a great end of a unit lesson that can easily be adapted or modified to meet the learning needs of all of your students.
Total Pages
4 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

Unique Minds

25 Followers
Follow
More products from Unique Minds
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up