Measurements Lessons Bundle / Pack (20 Lessons for 2nd to 4th grade)

Grade Levels
2nd, 3rd, 4th
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
21.57 MB   |   140+ pages

PRODUCT DESCRIPTION

A pack of 20 measurement lessons (see below for full list of lessons included)

For each lesson there are two lesson plans:
- one more detailed version designed for trainee / new teachers
- one less detailed that is designed for more experienced teachers

Each lesson also includes all of the resources needed for the lesson. Depending on the lesson, this may include:
- a PowerPoint
- worksheets (always differentiated to at least 3 levels of difficulty)
- a plenary (end of lesson) activity
- other teaching resources e.g. flashcards and formative assessment activities

For every file, there is a PDF and an editable Word / PowerPoint / Excel version of the file.

The lessons included are:

- comparing fractions of measures
- comparing measurements
- comparing metric measurements
- converting measurements

- measurement word problems
- measuring lines
- measuring metric capacity
- measuring metric length
- measuring metric weight
- measuring metric weight of vegetables
- measurement word problems
- ordering measurements

- reading scales
- reading temperatures Celsius
- reading thermometers metric

- units of measurement
- weight word problems

All of these lessons can be bought individually and / or previewed in greater detail in the Save Teachers' Sundays TpT store.
Total Pages
140+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$19.99
Digital Download
List Price: $29.99
You Save: $10.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (193 Followers)
$19.99
Digital Download
List Price: $29.99
You Save: $10.00
ADD ONE TO CART
Measurements Lessons Bundle / Pack (20 Lessons for 2nd to