Menu Math- total cost

Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Grade Levels
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.53 MB   |   7 pages

PRODUCT DESCRIPTION

I used this activity to teach my students the basics of total cost. It is a easy to follow McDonald's menu with large pictures and prices.
6 worksheets are included with 4 problems per page. Each problem includes pictures of the items purchased along with space to write the correct price.
Total Pages
7
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (40 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Menu Math- total cost
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up