Middle School math station: Proportionality

Middle School math station: Proportionality
Middle School math station: Proportionality
Middle School math station: Proportionality
Middle School math station: Proportionality
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

60 KB|2 pages
Share
Product Description

The student council is planning a trip to a water park. There are two parks in the area, Splish-Splash and Waterwonders. Assume that both parks are equal in popularity. Splish-Splash charges $12.50 per student, while Waterwonders charges $9.50 per student plus a $100 group fee for any size group. Which park would be most economical?




Can be used as a whole class math lesson on proportionality or group work. Students should be given graph paper to draw graphs, ruler's helpful not required. This took my 7th grade class about 30 - 35 minutes to work on, we then graded the questions as a whole class and glued the worksheet in our notebooks for review.
1. On another sheet, create a table showing both parks, a graph (graph each park on the same grid, use a different color to represent each park ), and a rule for each of the water parks. You may use a large sheet of graph paper if you choose. Use these to answer the following questions.


2. How much is it for 10 students to attend Splish-Splash? Waterwonders?

Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.75
Digital Download
More products from Texas Math Turtle
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.75
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up