Money Unit {2nd Grade}

Grade Levels
2nd
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
19.23 MB   |   72 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This candy shop money unit is sure to be a hit with your students. It includes everything you need to practice counting money. What better way to practice than with something all kids love: candy!

This unit is all inclusive… like a resort but for school. It has everything you will need. Listed below are all the activities included in this unit:

-Memory Game: Match the Amount (working with bills only)
-Candy Shopping: Draw the Amount (working with coins only)
-Word Problems: How much money do you have? (example: You have 2 dimes and 3 nickels, how much money do you have?)

It also includes a 35 page lesson plan on Equivalent Amounts.This includes:
9 pages of teacher plans to guide instruction and
17 pages in the student packet guiding the students from the conceptual to the procedural knowledge of equivalent amounts.

Plus 2 fun task card/games to practice equivalent amounts!

These activities are just what you need to help your students be successful with counting money!

*********************************************************************************


You might also be interested in:

Equivalent Amounts: Money in my Pocket

Solid and Geometric Shapes Mini-Book Bundle

*********************************************************************************

Customer Tips:
How to get TPT credit to use on future purchases.


Please go to your My Purchases page (you may need to login.) Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment about the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you can use to lower the cost of your future purchases. I value your feedback greatly as it helps me to determine which products are most valuable for your classroom so I can create more products for you and other teachers.

Be the first to know about my new discounts, freebies, and product launches

Look for the green star next to my picture and click it to become a follower.
Total Pages
72
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 Weeks

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
18 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$7.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,830 Followers)
$7.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Money Unit {2nd Grade}
Money Unit {2nd Grade}
Money Unit {2nd Grade}
Money Unit {2nd Grade}