Motion Complete Unit Bundle - Lessons, Worksheets & Assessments

Grade Levels
10th - 12th, Higher Education, Homeschool, Staff
Formats Included
  • Zip
$28.97
Bundle
List Price:
$54.82
You Save:
$25.85
$28.97
Bundle
List Price:
$54.82
You Save:
$25.85
Share this resource

Products in this Bundle (9)

    showing 1-5 of 9 products

    Bonus

    Teaching Schedule and Additional Resource Files

    Description

    The Unit Package includes a complete lesson set for a Motion unit. Within the unit package, you'll find the lessons, activities, and a full, day-by-day breakdown of how I teach this unit in my own classroom.

    Buyer Comment: "I used this to supplement my Unit Test. It was a great resource, and my students responded well to the material. Will definitely look for more materials by this author."

    Included in the package:

    • 5 weeks of teaching material
    • 5 Lessons each containing
      • The teacher version of the presentation
      • The student version of the presentation
      • Embedded videos
      • An auto-graded Exit Ticket with an answer key
      • Student lesson handout
    • 2 Unit Test with Answer Key
    • 3 Quizzes with Answer Key
    • Finding "g" Inquiry Lab
    • One-Dimensional Motion Digital Interactive Notebook
    • Acceleration Digital Scavenger Hunt Activity
    • Motion Unit - Speed Quizzing
    • Motion Task Card Review Game

    The following lessons are included in the bundle

    Buyer Comments:

    - "I used this to supplement my Unit Test. It was a great resource, and my students responded well to the material. Will definitely look for more materials by this author."

    - "As always, this is a wonderful resource. This is my favorite and go to author. Thank you!"

    ******************************

    Google and Distance Learning Ready

    • Each lesson in this bundle comes in both Office and Google formats. The presentations are in PowerPoint and Google Slides while all documents contain Word and Google Doc versions.
    • Your resources are perfect for distance learning and integrate seamlessly with Google Classroom as I've included a link that will automatically create a copy of the resources and put them directly into your Google Drive with one click.
      • Purchase --> Open --> Click --> Assign to your students

    Having both options allows you to use either without worrying about formatting issues as all the work has already been done for you. It safeguards you in case your department or school decides to go Google 100% and allows you as well as your students to access everything no matter where you are or what kind of equipment is being used.

    The student versions of the presentations contain multiple blanks that need to be filled in throughout the lessons. These blanks are conveniently underlined and bolded on the teacher copy. I have found this to be the most effective means of keeping my students engaged and active without having them write everything out. This also leaves more time for discussion and activities.

    I also have a range of assignments and lessons/units from other grade levels at my store. Please CLICK HERE to have a look around and don’t forget to follow if you like what you see.

    Also, please visit my blog Teach With Fergy for my thoughts on teaching, learning, and everything in between.

    Total Pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 month
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up