Multiplication Facts Games and Activities Endless Bundle

Rated 4.86 out of 5, based on 312 reviews
312 Ratings
;
Teaching Trove
12.3k Followers
Grade Levels
2nd - 4th
Resource Type
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
32 multiplication packs
$20.00
List Price:
$135.00
You Save:
$115.00
$20.00
List Price:
$135.00
You Save:
$115.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Teaching Trove
12.3k Followers

What educators are saying

My students loved using this resource. It provided me with so many options for group rotations. The students loved the hands on approach. I use these almost daily.
Some super fun games that I used during Math Centers as fact fun. Kids really love games so these were perfect!!!

Description

Say goodbye to dull and uninspiring multiplication practice! This FOREVER GROWING BUNDLE of hands-on, engaging multiplication games and activities is the perfect solution for teaching and practicing multiplication facts from zero to twelve.

With NO PREP or LOW PREP multiplication games, booklets, strategy posters and interactive worksheets, learning multiplication facts has never been easier or more fun.

This comprehensive bundle is designed to address each individual multiplication fact and cater to various learning styles. These engaging resources ensure that every student, from struggling to advanced, can learn and practice multiplication with ease.

With this bundle, you'll have access to a wealth of tools that you can use to improve your students' multiplication skills over time.

What's a forever-growing bundle?

Whenever I make new multiplication resources they will be added to this bundle. Once you own the bundle, you will get any new pack for FREE. As new packs are added, you will be updated on your purchases page. All you'll have to do is download the new pack.

You'll have all the activities or games for your students to practice the multiplication facts and become competent with them.

Unsure of the best way to teach the facts?

Did you know that following a sequenced approach to teaching the multiplication facts and providing mental math strategies gives your class the best chance of remembering them?

Learning multiplication facts is such an important part of the third grade math curriculum. Studies show that when a child fails to learn just one part of their multiplication facts, let’s say the eight facts, they label themselves as not being good at their times tables. It doesn’t matter that they know 90% of the facts, they will still say they’re not good at multiplying.

When it comes to multiplication, following a sequence that teaches students the ‘easier’ facts first, providing them with a strategy to learn them, and then giving them an abundance of motivating and engaging activities and games will ensure they know each set of multiplication facts before moving onto the next.

This bundle contains 32 resources valued at $135. Save over 80% of the total retail value.

Contents:

Teacher information on how to sequence the teaching of the multiplication facts and what resources to use and when.

1. Multiplication Flip Books ($6.50 value)

2. Multiplication posters and mini poster booklets ($3.50 value)

3. Multiply and Find the Answer ($4.00 value)

4. Make a Path ($3.50 value)

5. Spin, Trace and Color ($3.50 value)

6. Spin, Answer and Trace ($3.50 value)

7. Spin and Answer ($3.00 value)

8. Find the Answer ($4.00 value)

9. Four in a Row ($4.00 value)

10. Multiplication and Division Center ($4.00 value)

11. Groups of Game ($2.50 value)

12. Multiplication Game - Beat the Clock ($3.50 value)

13. Skip Counting - Multiplication Tables ($3.50 value)

14. Multiplication Card Games ($4.00 value)

15. Mixed Multiplication Games 6, 7 and 8x ($4.00 value)

16. Line Them Up ($4.00 value)

17. Color by Code ($4.00 value)

18. Multiplication Books for each fact ($16.50 value)

19. Multiplication Strategies ($7 value)

20. Multiplication Facts Fluency Games ($8 value)

The following resources, included in the bundle, are not yet available for individual purchase.

21. Multiplication Fact Families ($2.00 value)

22. Missing Factors Game ($2.50 value)

23. Homework Games for Multiplication ($4.50 value)

24. Mini Times Tables Posters/Bookmarks ($2.00 value)

25. 2 PowerPoint Games ($5.50 value)

26. Understanding Multiplication Game ($2.50 value)

27. Multiplication Facts Google Slide Game™ ($3.50 value)

28. Four in a Row Google Slides Game™ ($3.50 value)

29. Hexagon Google Slides Game™ ($3.50 value)

30. Reach the Top Google Slides Game™ ($3.50 value)

31. Find a Path Google Slides Game™ ($3.50 value)

32. Keeping Time Google Slides Game™ ($3.50 value)

Please note, this resource is licensed for personal use as a single user. It is not to be shared with other teachers, used by an entire grade level, school or district without purchasing the proper number of licenses.

_____________________________________________________________________________________

You might also be interested in: Multiplication Bundle - 94 games

Have your students practice their multiplication strategies at home with: Multiplication Strategies - games for homework or general review

Multiplication Strategies - games for homework

Try more multiplication practice with:

Multiplication Games and Interactive Worksheets

Multiplication Game Pack - a set of 12 games

Multiplication Games for 2 players

Mixed multiplication Practice

Multiplication Game Pack - 35 games

Become a follower and take advantage of my Early Bird Specials, freebies, and product launches. Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about new products from this store.

Total Pages
32 multiplication packs
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

Reviews

Questions & Answers

12.3k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up