Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

Multiplication Fluency Assessments ⭐ DIGITAL Multiplication Flash Cards

Peas in a Pod
8.4k Followers
Grade Levels
3rd - 4th
Standards
Formats Included
  • Google Drive™ folder
  • Compatible with 
    Activities
Pages
500+
$27.00
Bundle
List Price:
$54.00
You Save:
$27.00
$27.00
Bundle
List Price:
$54.00
You Save:
$27.00
Share this resource
Peas in a Pod
8.4k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Compatible with Easel Activities
Some resources in this bundle can be made into interactive versions that students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (17)

    showing 1-5 of 17 products

    Description

    Google Slides Multiplication and PowerPoint Game! Never renew a subscription again with our ⭐ SELF CHECKING ⭐ math facts fluency system that incorporates interactive digital practice with standard multiplication timed tests and progress monitoring. I offer both google slides and a similar Powerpoint option! Students are given immediate feedback and paperless multiplication practice! Perfect for google classroom!

    I put this together because I needed a simple way to improve multiplication fact fluency in my classroom. It works on computers, tablets, & phones. I was also sick of having to renew my membership for yearly math facts practice websites or beg my administration to renew it for us. When you purchase this resource it will stay on your computer & in your purchases FOREVER. No more annual membership site renewals! Hard copy timed tests & digital practice - Now that's value!!

    ______________________________________________________

    INTERACTIVE GAMES:

    Google Slides

    The game is played very similarly in google slides, Click present and they are asked to choose the correct answer. If they are correct, they will see a correct slide with the problem answered correctly. If they are incorrect, they will be directed to try again.

    Power Point

    To play in power point, students need to click on the correct product button below the problem. If they are correct, the answer is reveled, applause, and a star spins onto the screen. They can then click the next button on the bottom of the screen.

    If they are incorrect, they will be asked to click the back button and try again. It provides instant feedback, and confirms the correct answer, as the blue circle fades away to reveal the entire number sentence.

    It is played in slide show mode. Just click the slide show tab in the tool bar. Then, click from beginning.*This product was created with the latest version of PowerPoint (2016). The effects and transitions may not display properly on older versions or google slides.

    Please note that the honor system comes into play when using these games. Because of Google Slides limitations, students may be able to use the arrow keys/mouse roller to scroll through the slides on a computer. (This does not happen with a mobile device.) Although students cannot scroll through the PowerPoint version, they can use the next button to advance the game without answering the questions. Most students will not figure out these short cuts. If they do, they will find that it is pointless to scroll ahead because scores are not kept.

    _______________________________________________________

    PAPER PRACTICE:

    Quizzes & Progress Monitoring Save time and energy with my simplified system for practicing / tracking multiplication mastery. Instead of having 9 tests to pass out to various students, I combined our multiplication practice into 2’s & 3’s, 4’s & 5’s, 6’s & 7’s, 8’s & 9’s. Having a total of only 4 possible tests greatly eases prep & setup yet still allows for differentiated student practice! (Single fact tests are also included.)

    Set up: The quizzes are placed upside down on students desks. When I say “go,” students have 1 minute to complete as many multiplication problems as they can. I ring a bell at one minute, & ask them to hold it up in the air. If they finish before the bell I ask them to hold it up, and I collect it.

    Quick tip: This serves as an excellent transition activity. I like to have a student helper pass them out during recess or before school, so when the kids come in we are all set to go! I keep my tracking sheet and the quizzes in a folder that makes it a snap to pass out (even if I use class time to do so).

    Correcting: Having them trade with an assigned partner to correct provides additional practice, and they don’t even realize it. I have them correct each others quizzes, circling any incorrect answers. ( I allow them to use multiplication cheat sheets or calculators to correct.) My district suggests that students complete 18 problems correctly in one minute to be deemed proficient with that fact. Once they are able to correctly answer 18 problems in a minute (in 3rd grade) they advance to the next quiz and earn stars for their star chart. (Use your professional judgement to adjust this proficiency # depending on age & writing abilities.)

    Practice: I have students practice with my digital resources or flash cards before retesting.

    Motivation: The “Watch My Progress” tracking chart motivates students to master their math facts. I encourage them to try to increase their fact proficiency by 1 fact each time they test. Most students will feel that is a manageable goal and gain confidence as they watch their progress. As they meet their goal of 18 facts in a minute, they are rewarded with a star for their Multiplication Minute Star Chart.

    * Each sheet contains 3 versions, so students do not begin to memorize the order of the answers.

    You might also like the links below:

    Multiplication Riddles

    My State Report!

    Back 2 School Pack {Intermediate}

    Summary Writing!

    Writing ~ Response to Literature!

    Click Here for an Awesome Reading Fluency Graph

    Click here for Handy Dandy Student Reference Divisibility Rules

    Thank you for visiting my ~Peas in a Pod ~ Teachers Pay Teachers store!

    https://www.teacherspayteachers.com/Store/Peas-In-A-Pod

    ♡Become a follower of Peas in a Pod by clicking on the green star on any of our pages. Learn about new FREEBIES!

    ************************************************************************

    Copyright: Copying any part of this product and placing it on the internet in any form (even personal/class website) is forbidden and is a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).In purchasing this resource, you are agreeing that the contents are the property of Peas in a Pod and licensed to you only for classroom/personal use as a single user. I retain the copyright, and reserve all rights to this product. Thank you!

    The purchase of this resource by Peas in a Pod includes a limited license for your classroom use. You may utilize this resource for each of your students.

    This product may not be copied and distributed outside of
    the scope of your classroom.

    This product may not be uploaded to the internet outside of
    the scope of the project itself.

    The templates included in this resource may not
    be used to create something new, and or, distributed in any
    way without written consent from the author, Melissa Bonito (Peas in a Pod).

    Total Pages
    500+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
    Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up