Multiplication Lesson Plan Units for Math Workshop (BUNDLE)

The Owl Teacher
15.9k Followers
Grade Levels
3rd, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
200+
$15.98
Bundle
List Price:
$19.98
You Save:
$4.00
$15.98
Bundle
List Price:
$19.98
You Save:
$4.00
Share this resource
The Owl Teacher
15.9k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (2)

    Also included in

    1. This year when you teach the 3rd-grade math standards, why not save time and money with this guided math workshop bundle? Inside you'll find math lesson plans, math centers, and even math worksheets! It has everything you need to have a successful year!By purchasing this 3rd Grade Math - Guided Math
      $67.43
      $89.91
      Save $22.48

    Description

    I've created this BUNDLE with the Multiplication and Division Math Workshop Unit and the Multiplication Shortcuts Math Workshop Unit. It's the exact resource you've been looking for to add to your workshop and to help your students grow their multiplication skills!

    **Save 25% by purchasing the bundle!**

    Check out the preview for details!

    With This Bundle You'll Get:

    ✓ 15 days of detailed lesson plans in the math workshop format

    ✓ Warm ups

    ✓ Answer keys

    ✓ Independent practice sheets

    ✓ Centers (low prep games)

    ✓ Vocabulary cards/word wall cards

    ✓ Check ups (mini-assessments)

    ✓ much more!

    Other Buyers Have Said:

    "This is a fabulous resource! I will use it as a companion unit to our NY State Math Modules in September. Thank you!" (Thank you, Heather H.!)

    "Super helpful with teaching multiplication and division, thanks!" (Thank you!)

    "Wow! Can't wait to use next year!" (Thank you, Pamela S.!)

    Other Related Products You May Enjoy:

    3rd Grade Math Workshop Entire Year Bundle

    Slow and Fast Changes of the Earth (Bundle)

    Vertebrates and Animal Classification (Bundle)

    Final Notes:

    If you see ANYTHING that needs modifying, or if you have any questions, please contact me via the Q&A. I take my product creation and your satisfaction very seriously! Thanks!

    These lessons are perfect for tutors, paraprofessionals, volunteers, and substitutes! They are low prep, too!

    You're saving money by purchasing the bundle that has everything you need--worksheets, centers, scripted lessons, vocabulary, and much more! It's definitely worth the value!

    This unit plan is perfect if you have always wanted to implement math workshop but weren't sure how or just starting out! This unit plan saves you time! Take back your weekends without sacrificing quality teaching!

    ★Be the first to know about any sales, freebies, or new product releases!★

    ★Click on the green star next to my picture to follow my store!★

    New products are posted at a discount of 50% off only for the first 48 hours after being posted.

    ©Tammy DeShaw, The Owl Teacher. All rights reserved. This product is to be used by the original downloader only. Copying for teachers, classroom, department, school, or school system is prohibited. This product may not be distributed or displayed digitally for public view. Teachers may NOT upload the product to school/district servers, or to any website, or share digital or print copies. Failure to comply is a copyright infringement and a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

    Total Pages
    200+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 months
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Identify arithmetic patterns (including patterns in the addition table or multiplication table), and explain them using properties of operations. For example, observe that 4 times a number is always even, and explain why 4 times a number can be decomposed into two equal addends.
    Solve two-step word problems using the four operations. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
    Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
    Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.
    Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up