Multiplication Unit with Lesson Plans

Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Multiplication Unit with Lesson Plans
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
6 Ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

5 MB|127 pages
Share
Also included in:
  1. This bundle of 4th-grade math units with lesson plans is a great way to use a guided math approach in the 4th-grade classroom. This bundle can be used alone or to supplement other classroom materials. This bundle is now complete! The price will increase 3/26/18. These units are designed to foll
    $152.15
    $114.95
    Save $37.20
  2. This bundle includes five Multiplication and Division resources for 4th grade. Included are a complete unit with lesson plans, a set of ten stations, and a Digital Stinky Feet review game. Each element can be found alone, but you can purchase together to save. Multiplication Unit This fifteen-day
    $32.85
    $24.95
    Save $7.90
Product Description
This fifteen-day multiplication unit with complete lesson plans is designed to meet the needs of fourth-grade TEKS and CCSS classrooms. It includes teacher notes, content vocabulary, warm-ups, scripted lesson plans, student activities, exit tickets, pre-assessment, and post-assessment. 

Within you will find a complete unit for teaching the fourth grade standards for multiplication including: 
•pre-assessment
•content vocabulary 
•daily warm-ups 
•exit tickets 
•daily scripted teacher lessons with student activities
•post assessment

Please check out the preview for a more detailed look at what is included.

Standards included in this unit:
☆TEKS: 4.4B, 4.4C, and 4.4D
☆CCSS: 4.NBT.B.5, 4.OA.A.1, and 4.OA.B.4

While this unit is laid out over a fifteen-day time span do not feel that you must rigidly stick to the timeline. As a teacher, you know what is best for your students, and should follow your gut, as some classes may require more time to reach an understanding of a concept.

To save on ink and decrease prep time, every page of this unit is created in black and white. To create a more colorful unit print or copy on color paper. 

This unit pairs well with these Multiplication and Division Math Stations for an organized and engaging math block.

For more math units from Teaching in the Fast Lane check out the links below:
Place Value Unit
Decimals Unit
Fractions Unit
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators Unit
Addition and Subtraction of Whole Numbers and Decimals Unit
Multiplication Unit
Division Unit
Equations and Models for Solving Unit
Multi-Step Problem Solving Unit
Numerical Patterns and Paired Number Tables Unit
Perimeter and Area Unit
Geometry Unit
Measuring Angles Unit
Measurement Unit
Data and Graphs Unit
Financial Literacy Unit
Review Unit

Or SAVE by getting them in one BIG BUNDLE!
Total Pages
127 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Weeks
Report this Resource
Loading...
$8.95
Digital Download
More products from Teaching In the Fast Lane
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up