Multiplication War Card Game to Practice Basic Multiplication Fact Recall

Rated 4.5 out of 5, based on 2 reviews
2 Ratings
;
LaFountaine of Knowledge
2.3k Followers
Grade Levels
3rd - 5th
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
6 pages
$2.50
$2.50
Share this resource
Report this resource to TPT
LaFountaine of Knowledge
2.3k Followers
Also included in
  1. This basic multiplication and division math unit includes 10 easy to teach lessons that reinforce and review 3rd grade standards (CCSS) and introduce 4th grade standards (common core aligned). Skills taught include: lessons 1: what are multiplication and division? (also introduces fact families) les
    Price $19.65Original Price $32.75Save $13.10
  2. This year long fourth grade math bundle includes 132 math lessons spanning 11 different units. All lessons are common core aligned and cover all CCSS standards required for 4th grade math!Begin with each unit guide (these are free and linked below!). The lesson plans will walk you through each unit
    Price $196.00Original Price $392.00Save $196.00

Description

Multiplication War is a fast paced math card game your students will love! Practice solving basic multiplication facts. The greatest answer keeps the cards. Tie? Have a war! This game is great for practicing basic multiplication fact recall and it's way more fun than flash cards.

This resource includes:

  • teacher directions
  • student "How to Play" directions
  • 36 game cards (each with a different multiplication fact)

Please follow my store here for more great resources!

You can also find me on Facebook, Instagram, and lafountaineofknowledge.com where you'll discover ideas, inspiration, and plenty of freebies! Or join my email list to get my monthly newsletter with exclusive FREE resources you can't get anywhere else!

Want free money to spend on Teachers Pay Teachers? Rate this product to earn some TpT credit! Leaving feedback helps us both out and takes less than a minute! Your support makes it possible for me to continue making and sharing great resources! Thank you!

Credits: Cover graphics by Wildwood Clip Art and OpenClipart-Vectors, used with permission. All other graphics were created by Shea LaFountaine of LaFountaine of Knowledge. Fonts used include Pangolin by Kevin Burke, Londrina Solid and Londrina Shadow by Marcelo Magalhães. All fonts were used with permission under open source licenses. 

Total Pages
6 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
30 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up