Multiplication and Division Lessons for Guided Math | 2020 Ontario Math and CCSS

Grade Levels
2nd - 3rd
Standards
Formats Included
  • Zip (154 pages)
$16.00
$16.00
Share this resource

Also included in

  1. Using a Guided Math or Daily 5 Math approach in your Grade 2 or 3 classroom? This Multiplication and Division Bundle is for you! Just the right number of activities for a month of rotations!INCLUDED IN THIS BUNDLE:✅ Guided Math Centers:⭐ Math With Someone:Multiplication Go FishMultiplication & D
    $26.00
    $29.00
    Save $3.00
  2. This is a Mega Bundle of all my Guided Math resources for second and third grades. It includes Guided Math Centers, Differentiated Guided Math Lessons, and digital activities.⭐ The Guided Math Centers include:• Guided Math Group Organizational System • 21 sets of centers, each including between 9 an
    $275.00
    $361.25
    Save $86.25
  3. These differentiated lessons are designed to be used with my Guided Math Centers. They are linked to CCSS and the 2020 Ontario Mathematics Curriculum expectations and are perfect for use in small, differentiated groups during "Teacher Time".*****These 238+ lessons are intended for students in second
    $145.00
    $172.00
    Save $27.00

Description

These differentiated multiplication and division lessons are designed to be used with my Guided Math Centers. They are linked to CCSS and the 2020 Ontario Mathematics Curriculum expectations and are perfect for use in small, differentiated groups during "Teacher Time".

Included in this 154-page package are:

*16 differentiated lessons

*assessment and observation pages

*student exit slips

*activity masters

*printable manipulatives

*bonus activity

*an editable exit slip template

Get a look at the layout of this resource by watching THIS VIDEO!

Lessons are aligned to CCSS and the2020 Ontario Mathematics Curriculum (Grades 1-3). See all standards/expectations addressed in the preview!

Note: The independent Guided Math centers for students are NOT included in this purchase. These are the Teacher Time lessons only.

Be sure to take a look at the preview! (Preview video illustrates layout only. A different set of lessons is shown.)

Learn more about implementing Guided Math in your classroom by checking out {THIS BLOG POST SERIES}!

Differentiated Guided Math Lessons Available:

Addition, Subtraction And Early Algebra Lessons for Guided Math

• Data Management and Graphing Lessons for Guided Math

Fractions Lessons for Guided Math

Geometry Lessons for Guided Math

Mass, Capacity, Time, and Temperature Lessons for Guided Math

Measurement Lessons for Guided Math

• Money Lessons for Guided Math

• Multiplication and Division Lessons for Guided Math

Patterning Lessons for Guided Math

Place Value Lessons for Guided Math

Probability Lessons for Guided Math

Or grab them all in the BUNDLE!

This product is a companion to my Guided Math Group Organizational System.

Activity packages to support this guided math structure:

Guided Math: 2-Digit Addition and Subtraction Centers

Guided Math: 2-Dimensional Geometry Centers

Guided Math: 3-Digit Addition and Subtraction Centers

Guided Math: 3-Dimensional Geometry Centers

Guided Math: Basic Addition and Subtraction Centers

Guided Math: Basic Multiplication and Division Centers

Guided Math: Beginning Fractions Centers

Guided Math: Data Management and Graphing Centers

Guided Math: Early Algebra (Expressions & Equality)

Guided Math: Linear Measurement Centers (Including Perimeter & Area)

Guided Math: Money Centers

Guided Math: Odd and Even Numbers FREEBIE

Guided Math: Patterning

Guided Math: Place Value to 100 Centers

Guided Math: Place Value to 1000 Centers

Guided Math: Place Value to 10 000 Centers

Guided Math: Probability Centers

Guided Math: Time Centers

Guided Math: Transformational Geometry Centers

Don't Miss Out:

Leave feedback on this item to earn credit toward future TpT purchases!

I value your feedback greatly! It gives me the information I need to continue creating high-quality products for your classroom!

Be the first to know about my new products and freebies!

Look for the green star near my store name and click it to become a follower.

You will receive customized e-mail updates about my store!

Feel free to e-mail me with any questions about this product at questions@mrsbeattiesclassroom.com.

Connect with me for classroom ideas & resources, freebies, and more product details at any or all of the links below!

Mrs. Beattie's Classroom

Facebook

Pinterest

Instagram

Join My Email List for FREEBIES and great teaching ideas!

Total Pages
154 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Weeks
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Identify arithmetic patterns (including patterns in the addition table or multiplication table), and explain them using properties of operations. For example, observe that 4 times a number is always even, and explain why 4 times a number can be decomposed into two equal addends.
Solve two-step word problems using the four operations. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up