Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle

Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core Bundle
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

14 MB|360+
Share
Product Description
A bundle of 2 math units covering multiplication and division. Students learn all about 4th grade multiplication and division, including the algorithms, area models, and word problems.

These are two units in my 17-unit curriculum. The rest of the math curriculum is available in my store, Teaching Buddy Loves Math!

★ ★ ★ What You Get ★ ★ ★

When you purchase and download this bundled product, you will receive a zip file containing:
2 powerpoint math units with a total of 360+ slides
2 printable PDF versions of the units
2 math unit tests and complete answer keys

Altogether, the math units have 28 total lessons and nearly six weeks of teaching.

★ ★ ★ Included Units ★ ★ ★

This bundle includes two units from my 4th grade math curriculum. Please check out the individual product listings to see more details, lessons, and product previews.

The Multiplication Unit!

The Division Unit!

★ ★ ★ Covered Standards ★ ★ ★

These two math units cover four Common Core Standards: 4.NBT.A.1, 4.NBT.B.5, 4.NBT.B.6, and 4.OA.A.3.

★ ★ ★ Savings ★ ★ ★

If purchased separately, these units would cost $33.00. Purchase this bundle and save 20%!

★ ★ ★ How the Units Work ★ ★ ★

Each math lesson in these units is an interactive powerpoint slideshow. You don't need to start from scratch or reinvent the wheel every day. Just start the slideshow and teach!

Each lesson is very clear and targeted - you can easily fit the lessons in to whatever you are currently teaching.

These lessons actually teach mathematical concepts and procedures to students.

The lessons also contain embedded questions and answers that you can use to assess your students' learning as the lesson progresses.

Each lesson concludes with a "notes" slide that reviews everything that was just taught. Students can copy the notes into their math notebooks, or you can use it as review before unit tests or the yearly assessments.

I have included PDF versions of the units. This way, you can easily print the math units. Use them as teacher's guides along with the powerpoint units. You can also use the printed PDFs on a doc cam if your classroom doesn't have technology to project the presentation from your computer.

The 2 included unit tests measure what students have learned during the units. Complete answer keys are included.

★ ★ ★ Complementary Items and other Bundles! ★ ★ ★

Math exit slips for every lesson in these units are available, too!

Click here for the matching exit slips for this unit bundle!

A whole year of math units is available, too.

Click here for the full-year bundle!

★ ★ ★ Here's a Free Unit to Try! ★ ★ ★

I also have an entire free math unit about comparisons you can download. See the quality of these units!

Click here for the freebie!
Total Pages
360+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
Loading...
$26.40
Digital Download
More products from Teaching Buddy Loves Math
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$26.40
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up