Multiplicative Comparisons Digital Puzzles {4.OA.1} | 4th Grade Math

Fun in 5th Grade
29.2k Followers
Grade Levels
4th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Internet Activities
Pages
16 pages
$4.00
$4.00
Share this resource
Fun in 5th Grade
29.2k Followers
Compatible with Digital Devices
The Teacher-Author has indicated that this resource can be used for device-based learning.

Also included in

  1. Use these 4th-grade math puzzles for differentiated practice on ANY DEVICE with an internet connection and students will become experts on the 4th-grade math standards. You get 3 standards-aligned puzzles (easy, medium, and hard) for EVERY standard (84 puzzles total) to engage your students in pract
    $49.99
    $72.00
    Save $22.01

Description

Use these differentiated multiplicative comparison puzzles (4.OA.1) on ANY DEVICE with an internet connection and students will become experts on multiplication as comparison! You get 3 standards-aligned puzzles (easy, medium, and hard) to engage your students in practicing this important skill in a fun way!

Be sure to watch the video preview to see a quick overview of this resource.

With 12 problems in each puzzle and 3 levels of puzzles, you can get a real feel for how your students are grasping this standard. Have them start with the easiest puzzle and level them up once they prove mastery to challenge them even more with this standard.

Try a FREE Math Facts Sampler Puzzle by clicking here.

Features of this resource:

  • Digital (no printing)
  • NO PREP
  • Works in any browser
  • Works on any device
  • Self-checking
  • Immediate feedback
  • Academically engaging
  • Easy access

You can find more digital activities by clicking here.

What is included?

  • 3 self-checking puzzles practicing 4.OA.1 (see the preview for types of problems)
    • Puzzle 1: (Easy) Students will determine how many times one number is than another number to get the given number
    • Puzzle 2: (Medium) Students will match the words of comparison with the numbers
    • Puzzle 3: (Hard) Students will be given a word problem and they need to solve it using a comparison

  • Recording Sheet: Accountability piece for students
  • Teacher's Manual: Everything you need to know about this resource and MORE!
    • Instructions for using
    • Options for use
    • Accountability ideas
    • Video overview of the resource
    • Teacher & Students Instructions
    • Answer Key
    • Email Support

How do I use this resource?

  • Partner Work
  • Small Groups
  • Centers
  • Early Finishers
  • Independent Practice
  • 1:1 Classrooms
  • Distance Learning

Who should purchase this resource?

  • Teachers who want students to become comfortable with interacting with digital resources
  • Teachers looking for an EASY way to utilize digital resources with their classes
  • Teachers who want to print less
  • Teachers looking for resources that are standards-aligned
  • Teachers who need quality standards-aligned test-prep resources, center activities, practice, or review that is fun and engaging
  • Teachers looking for distance learning resources

What is the cost for multiple teachers?

Please purchase one license for each teacher using this resource. The first license is the full bundle price. All additional licenses are at a reduced cost. You can add licenses when you add the item to your cart or come back at a later time and add from your "my purchases" tab.

How to get TPT credit to use on future purchases:

• Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase, you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. I value your feedback greatly as it helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you. ☺

Be the first to know about my new discounts, freebies, and product launches:

• Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store. ☺

Total Pages
16 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up