Multiplicative Reasoning - Complete Unit of Work

Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
2.7 MB   |   26 pages

PRODUCT DESCRIPTION

In this unit students will learn about different ways that multiplicative relationships are expressed, including as ratios, fractions and using decimal multipliers (including for repeated proportional change). They will then learn about multiplicative relationships in the particular contexts of working out the best buy by calculating unit prices, working with compound measures (including converting those measures) and using kinematic formulae.

ABOUT THIS RESOURCE PACK:

This pack is designed to provide teachers with complete lesson plans and classroom resources to teach excellent lessons. It is designed to both teach the mathematical content and draw students into deeper consideration of its implications, including mathematical reasoning and problem solving skills.

THE PACK CONTAINS:

7 Lesson Plans: Full ready-to-use lesson plans on the following topics:

- Multiplicative Relationships
- Best Buy
- Multipliers
- Compound Interest & Depreciation
- Using Compound Measures
- Converting Compound Measures
- Using Kinematic Formulae

Lesson Resources: A variety of additional resources to accompany the lesson plans, including student worksheets and aids for students needing extra support.

2 Homework Activities: Further activities to give students to complete at home.

Assessment: A series of questions to enable you to assess the progress of students in this unit of work.
Total Pages
26
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 Weeks

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$14.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (3 Followers)
$14.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Multiplicative Reasoning - Complete Unit of Work
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up