Multiplying & Dividing Fractions BUNDLE (based on 5th Grade CCSS)

Deb Hanson
41.1k Followers
Grade Levels
5th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
90 pages
$6.75
Bundle
List Price:
$7.50
You Save:
$0.75
$6.75
Bundle
List Price:
$7.50
You Save:
$0.75
Share this resource
Deb Hanson
41.1k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (2)

    Bonus

    Multiplying and Dividing Fractions Task Cards

    Also included in

    1. This fraction activity bundle focuses on the fraction skills identified in the 4th grade Common Core math standards. It includes two PowerPoints, exit tickets, two craftivities, and two sets of task cards.1. Fifth Grade Fractions: Part 1: These resources focus on the first portion of the 5th grade C
      $13.50
      $15.00
      Save $1.50

    Description

    This mini bundle of resources focuses on multiplying fractions and dividing with fractions. It was developed using most of the 5th Grade Common Core State Standards.

    It includes:

    1. 60-slide interactive PowerPoint
    2. PowerPoint companion handout (so students can follow along as you progress through the PowerPoint with their own papers they can write on)
    3. 6 exit slips (matching the six sections of the PowerPoint)
    4. CRAFTIVITY
    5. 16 task cards

    The PowerPoint is highly interactive. There are six main sections in this PowerPoint:

    1. Relating Fractions to Division

    2. Multiplying Fractions

    3. Multiplying Fractions and Whole Numbers

    4. Area and Fractions

    5. Dividing with Fractions

    6. Multiplying and Dividing with Fractions: Word Problems

    The craftivity, task cards, and exit tickets are also included to review the concepts learned throughout the PowerPoint.

    Please take a moment to check out the PREVIEW!!

    Copyright by Deb Hanson

    This item is a paid digital download from my TpT store

    www.teacherspayteachers.com/Store/Deb-Hanson

    This product is to be used by the original downloader only. Copying for more than one teacher is prohibited. This item is also bound by copyright laws. Redistributing, editing, selling, or posting this item (or any part thereof) on an Internet site that is not password protected are all strictly prohibited without first gaining permission from the author. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act. Please contact me if you wish to be granted special permissions!

    Total Pages
    90 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Week
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
    Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4 ÷ (1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4 ÷ (1/5) = 20 because 20 × (1/5) = 4.
    Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number, and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3) ÷ 4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that (1/3) ÷ 4 = 1/12 because (1/12) × 4 = 1/3.
    Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.
    Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up