Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz

Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Multiplying & Dividing by Ten, 4th Grade Complete Lesson Packet & Quiz
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

537 KB|8 pages + answer key
Share
Also included in:
  1. This TWELVE-DAY PLACE VALUE UNIT covers all place value content for 4th grade (4.NBT.1, 4.NBT.2, 4.NBT.3) which includes place name and place value, word form, expanded form, comparing & ordering, rounding, and multiplying & dividing by 10. Each of the 8-Page Packets Include:→Instructional
    $33.00
    $21.50
    Save $11.50
Product Description

This 8-page lesson packet will help your students explore multiplying and dividing by 10 in a fun and engaging way.

In this lesson students examine place value patterns by multiplying and dividing whole numbers by 10. The problems start out very simple, like 6 x 10 or 80/10, but grow in complexity to problems like 820 x 10 or 6,000/10. Students use two strategies in this lesson: using a place value chart and writing the numbers in unit form. By the end of the lesson they should be able to multiply and divide any number by 10 mentally, but also will understand the concept.

This product includes:

⇒Instructional Guide

⇒Teacher-Lead Example Problems

⇒Partner Practice

⇒3-Page Independent Practice

⇒Challenge Page for Early Finishers

⇒Exit Quiz

⇒Detailed Answer Keys

Not sure? Try it before you buy it with this FREE SAMPLE lesson: Ordering Whole Numbers

This lesson is designed for 4th grade as it aligns perfectly to 4.NBT.1, but could be used as a review for 5th grade to prepare them to multiply decimals by powers of 10.

Related Resources:

Hot TpT Tips:

Click the green star to follow me! Find out about new products at 50% off for the first 48 hours.

Get credit for future purchases by leaving a review for this one! Go to "My Purchases" and next to each purchase you will see a "Provide Feedback" button. Simply click and you will be taken to a page where you can provide feedback and give a quick comment about the product. I would really love if you could rate my item after downloading. Feedback makes a difference!

Happy Teaching!

The Number Diva

sallywinchester@gmail.com

Feel free to contact me with any questions about this product!

Total Pages
8 pages + answer key
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

The Number Diva

1,475 Followers
Follow
More products from The Number Diva
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up