Multiplying Fractions by whole numbers - Feeding My Pet Project - EDITABLE

Grade Levels
3rd, 4th, 5th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
2.5 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Your students know having a pet is so much fun, but have they ever thought about how much it costs to feed it? Your students will dive into an adventure of this real-life application while using and reviewing their skills of:

- Multiplying Mixed Numbers by a Whole Number
- Rounding and Estimation
- Multiplication and Division

to calculate how much it costs to feed a pet for a month. This project can be done in class or at home, individually or in pairs. It includes:
-Project (both pdf and word version)
-Rubric
-Answer key
-Suggestions, modifications & enrichment ideas
Total Pages
4
Answer Key
N/A
Teaching Duration
3 Days

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.75
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (241 Followers)
$2.75
Digital Download
ADD ONE TO CART
Multiplying Fractions by whole numbers - Feeding My Pet Pr
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up