Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning

Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Multiplying and Dividing Decimals Project Based Learning
Grade Levels
Common Core State Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|15 pages
Share
Product Description

Engage all of your learners with this Food Truck Festival PBL! This decimals activity is a great way to have your students practice adding, subtracting, multiplying, and dividing decimals. This math project is fun for all ages, but more specifically the 5th-8th grade age range.

This activity can be differentiated by having every student research the same items for a food truck, choosing foods that have very few ingredients, having students round up to the nearest dollar, etc.

This activity can be used in small groups, whole group, class wide activity, sent home for practice, etc. The options are endless!

This would also be the perfect activity to put into an Emergency Sub Binder!

If you don't have an Emergency Sub Binder yet, check this one out.

Directions for Emergency Sub Binder Included!

  • 1) Cover
    • Print Pages 2-17 for students, you can differentiate for student age by printing these with one slide per page since younger students write bigger and need more space, or two slides per page if they are older.

  • 2) Student Cover
    • a) Have students write their name on this page inside the food truck.
    • i) Introduce Project
    • ii) “How many of you have ever seen a food truck or heard of a food truck festival?” Today we are going to start our food truck festival and to do that, we are going to have to do a bit of research.”

  • 3) Business Plan
    • Students will need their computers/iPads out so they can research:
    • Why are designs and logos important to a business?
    • Have a class discussion about this question and have students answer this question before they get out their technology.
    • Spend a few minutes looking up various food truck companies. What ideas do you have for your food truck?

  • 4) Business Plan
    • Students will choose their business name, logo, and a food truck design.
    • This is just a rough draft, they will work on their final product later

  • 5) Menu Brainstorm
    • Before students do this page, discuss what they noticed when they were researching. Which food trucks caught their eye? What were the food trucks selling?
    • Tell students that they will be selling four varieties of the same food item, so if they have a hamburger truck they might have just a plain burger, then a cheese burger, bacon cheese burger, and a deluxe burger.
    • List on the white board foods that can be sold in four different stages
    • The burgers, ice cream, tacos, hot dogs, snow cones, lemonade, etc.

  • 6) Shopping List
    • This might be the hardest slide. Using grocery store ads, or grocery store websites such as Walmart and Target, have students look up the cost of each item they will need to buy. Don’t forget they also need napkins and utensils. You will also need to remind them to find the servings per container and then how to calculate a unit cost.

  • 7) Itemized Selling Price
    • The first two columns students will just be transferring over their items from the previous page. Then they will be deciding how much they want to sell each item for. Make sure to have a discussion about how much people are actually willing to pay. Also talk about how even though it seems like napkins and utensils are free at food trucks, the owner still has to pay for them, so we need to calculate that cost into the meal cost.

  • 8) Menu
    • Pages 7 and 8 are the same, except for it asked the students to list the four levels of their item. Example: Plain burger, cheese burger, bacon cheese burger, and a deluxe burger. For each menu item they need to list the ingredients, unit cost, and selling price. Then they need to calculate what their menu price and profit will be for each menu item.

  • 9) Menu Design
    • Students will use page 9 to design their menu and list their final prices

  • 10) Food Trucks
    • Students will use this page to decide which food truck they would like to purchase
      • i) Standard Stand
      • ii) Standard Cart
      • iii) Food Truck Trailer
      • iv) Deluxe Food Truck

  • 11) Pages 11-14 will be used for students to design whichever food cart they decide to finance.

  • 12) Extension: Lastly, students will use shoe boxes, cardboard, construction paper, etc to start building their food carts!

OTHER ACTIVITIES:

If you are looking for more math practice activities, please be sure to check out my Touch Down Division Football Activity! It is my best seller!

TERMS OF USE:

The pages can be reproduced only for classroom use. You cannot use these pages for commercial purposes or the entire school.

THANK YOU!

I really appreciate you purchasing my teaching resources and I hope you'll enjoy using them in your classroom.

Please FOLLOW ME HERE if you'd like to receive notifications when I upload new products and freebies. Don't forget, new products are 50% off for 48 hours after they are posted! Also, feel free to follow my Instagram for more activities and other ideas.

QUESTIONS:

Lastly, if you have any questions or if there are any mistakes, be sure to email me at NorthDakotaTeaching@gmail.com so I can fix those immediately and leave a review so that you can get credit towards your future purchases.

Thanks again,

Kayla

Total Pages
15 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
3 days
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$3.00
Digital Download
Report this resource to TpT
More products from North Dakota Teaching
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up