My Entire Store - Growing Bundle! Math

Grade Levels
Resource Types
Product Rating
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
186.74 MB   |   1,700+ pages

PRODUCT DESCRIPTION

This 1,729 page bundle includes everything in my store, now and forever! When you buy my entire store bundle, you save over 50%! Think about the time you will save this school year, and years to come!

The normal cost of the individual items is $286. I teach 6th Grade, but many 4th - 8th grade teachers enjoy my products. Please check out some of the 4,000+ comments left by other satisfied customers. You can buy with confidence!

You can click on the titles below to view just a fraction of the items included, such as:

97-Quizzes for the entire year
265 Warm Ups for Daily Review - Common Core Aligned
10 Quick-Station/Active Math activities
13 Secret Message Math activities
14 Safe Cracker activities
12 Coordinate Grid pictures
18 Hidden Picture activities
14 Math Puzzles
6 Bingo Games
8 War Games
5 Holiday Math Art activities
14 Color-by-Number activities
Winter/Christmas activities
Thanksgiving activities
4th - 7th Grade I Can Statements
Number Cube/Dice Games
Combining Like Terms Bundle
Properties of Addition and Multiplication Bundle
Fraction and Mixed Number Bundle
Volume Bundle
Mean, Median, Mode Bundle
Percent Bundle
LCM & GCF Bundle
Unit Rate Bundle
Algebra Expressions Bundle
Integer and Rational Number Bundle
Equations & Inequalities Bundle
End of the Year Activities Bundle

Plus, everything else, now and in the future.

These items do not constitute an entire 6th Grade Math curriculum, since you have your own unique way of teaching your individual students. These aren't lesson plans or pacing guides. Plus, you already have text book! Instead, these materials can be used as warm ups, formative assessments, extra practice activities, group/station activities, homework pages, early finisher work, and fun alternatives to the boring materials so many of us are stuck with!

As I continue to add more products, the price of this bundle will increase.

This purchase is for personal use only. It's how I feed my family! If other teachers at your school would like to use the materials, additional licenses must be purchased. Thanks for being honest :)

Attention Disctricts and Departments: If you are purchasing for your school's department, please buy the appropriate amount of licenses. If you are a large school district and you are interested in a full district license, please contact me for a district-wide quote.

Have questions? Please email me at jparke78@gmail.com.

How do you access new files?
I add new products to this bundle within a week of posting them. Follow me to get notification emails when I post new products. Then, simply re-download this bundle and copy the new files.

Thanks, and enjoy!
Total Pages
1,700+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
19 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$125.00
Digital Download
List Price: $286.00
You Save: $161.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,125 Followers)
$125.00
Digital Download
List Price: $286.00
You Save: $161.00
ADD ONE TO CART
My Entire Store - Growing Bundle! Math
My Entire Store - Growing Bundle! Math
My Entire Store - Growing Bundle! Math
My Entire Store - Growing Bundle! Math
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up