Easel by TpT

NUMBERS UNIT : 6th Grade PowerPoint Lessons & Guided Practice DIGITAL BUNDLE

Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
N/A
$22.40
Bundle
List Price:
$28.00
You Save:
$5.60
$22.40
Bundle
List Price:
$28.00
You Save:
$5.60
Share this resource

Products in this Bundle (8)

    showing 1-5 of 8 products

    Also included in

    1. Get your students successfully understanding the 6th Grade MATH CURRICULUM (all units) with this PowerPoint Presentation BUNDLE.This bundle includes 48 PowerPoint Lessons that are designed to teach the ENTIRE 6th Grade Math Curriculum. Each lesson starts with a mini-lesson and guided practice quest
      $134.40
      $168.00
      Save $33.60

    Description

    Get your students successfully understanding the 6th Grade NUMBERS Unit (integers, GCF, LCM, rational numbers) with this PowerPoint Presentation BUNDLE.

    This bundle includes 8 PowerPoint Lessons that are designed to teach students about integers, greatest common factor, least common multiplies and rational numbers. These lessons cover the entire NUMBERS unit. Each lesson starts starts with a mini-lesson and guided practice questions. Every lesson concludes with a lesson quiz and exit ticket to assess student understanding. All of the PowerPoint presentations are 100% editable, therefore you can modify any slide as needed.

    This BUNDLE includes all of the following PowerPoint Lessons:

    1. Integers and their Opposites
    2. Compare and Order Integers
    3. Absolute Value
    4. Greatest Common Factor
    5. Least Common Multiple
    6. Classify Rational Numbers
    7. Opposites and Absolute Value of Rational Numbers
    8. Compare and Order Rational Numbers

    Each Lesson Includes:

    _ Mini-Lesson with Guided Practice

    The mini-lesson for each lesson includes essential vocabulary and key terms for that topic. Students are then guided through scaffolded instruction with guided practice questions for each lesson objective. All of the math problems are worked out step-by-step with detailed explanations.

    _ Lesson Quiz

    Every lesson ends with a lesson quiz that includes questions from each topic of this lesson. This is perfect for assessing your students understanding of this lesson. Have students complete these questions individually or with a partner.

    _ Exit Ticket

    An exit ticket question is included at the end of each presentation. Have students write the answer on a post-it and turn it in to you on their way out the door.

    How to Use:

    I am personally using these PowerPoint Lessons with my 6th grade math students every day. I present these lessons on my SmartBoard and students follow along while completing the guided practice questions in their notebooks. Each lesson is about 30-35 minutes.

    If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    © Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    3 Weeks
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Distinguish comparisons of absolute value from statements about order. For example, recognize that an account balance less than -30 dollars represents a debt greater than 30 dollars.
    Understand the absolute value of a rational number as its distance from 0 on the number line; interpret absolute value as magnitude for a positive or negative quantity in a real-world situation. For example, for an account balance of –30 dollars, write |–30| = 30 to describe the size of the debt in dollars.
    Write, interpret, and explain statements of order for rational numbers in real-world contexts. For example, write -3° 𝐶 > -7° 𝐶 to express the fact that -3° 𝐶 is warmer than -7° 𝐶.
    Interpret statements of inequality as statements about the relative position of two numbers on a number line diagram. For example, interpret -3 > -7 as a statement that -3 is located to the right of -7 on a number line oriented from left to right.
    Understand ordering and absolute value of rational numbers.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up