Teachers Pay Teachers

Narrative Writing Lessons- Guided No Prep Step By Step Bundle

Grade Levels
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
19.1 MB   |   100 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This Narrative Writing Bundle includes 5 Guided Writing Lessons aligned to the Common Core. Each lesson goes step by step through the writing process! Just project on your smartboard or whiteboard and teach!

This bundle saves 20%!

This is a zip file- each writing lesson will be in it's own separate pdf file.

The following lessons are included:
1. My Pet Monkey
2. Teacher for the Day
3. How I Became...
4. My Favorite Summer Memory
5. My Best Birthday Ever

I will be adding 5 more narrative lessons in the future (there is no schedule), so buy early to lock in this low price and get the rest of the lessons free! Just come back and redownload.

*****************************************************************************
Here's what other teachers are saying about my writing lessons:

"Exactly what I was looking for! Perfect for my 2nd Graders! :) "

"Well done. I adapted it easily for third grade."

"Very engaging. Thanks"
********************************************************************************
Customer Tips:

Click on the ★ above to follow my store.

Leave feedback to earn credit points to save money on future products!
**************************************************************************

If your school, grade level, or department wishes to use this product, please purchase an additional license for each teacher at the significantly discounted additional license price when you checkout. Thank you! ♥

Remember, you may NOT post any products on school websites or online anywhere.

All products are for single buyer use only and not for commercial use.

--------------------------------

♥ Thank you for visiting my store! ♥
Total Pages
100
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
3.9
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
3.9
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
6 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$18.00
Digital Download
List Price: $22.50
You Save: $4.50
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (114 Followers)
$18.00
Digital Download
List Price: $22.50
You Save: $4.50
ADD ONE TO CART
Narrative Writing Lessons- Guided No Prep Step By Step Bundle