Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

New Zealand Money - Level 3 Shopping List

New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
New Zealand Money - Level 3 Shopping List
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

18 MB|17 pages
Share
Product Description
Level 3 NZ Money

Students use a price list to work out the price of various items on a list.

For example how much does it cost for 3.5kg of apples, 2 bunches of grapes and a donut?

Students will also become familiar with the words 'per kg', expensive and cheaper.

Concepts covered
- adding money
- working out change
- wouking out which is cheaper or more expensive
- finding the difference between amounts (subtraction)

All task cards include an answer


I have lots of other NZ money resources see them all here

GET THIS as part of my
new zealand money mega set

OR

You can get this as part of my money saving NZ Bundle

--
Customer Tips:


How to get TPT credit to use on future purchases:
• Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you use to lower the cost of your future purchases – YAY! I value your feedback greatly as it helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you.

Follow my store:
• Look for the green star next to my store logo and click it to become a follower. This will allow you to receive email updates about this store
Total Pages
17 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
List Price:
$2.50
You Save:
$0.50
More products from Montessorikiwi
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.00
Digital Download
List Price:
$2.50
You Save:
$0.50
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up