November Math Worksheets 6th Grade | November Math Activities Middle School

November Math Worksheets 6th Grade | November Math Activities Middle School
File Type

PDF

(1 MB|34 pages)
Standards
Also included in:
  1. The 6th Grade Math Curriculum is a COMPLETE Bundle that includes all Interactive Math Notebook Activities, Math Station Activities, Math Notes, NO PREP Math Packets, Write the Room with Math, & Card Sort Activities for 6th Grade Math in my store.Resources Included:✔Card Sorts Grade 6 BUNDLE✔Math
    $470.50
    $250.00
    Save $220.50
  2. This Math Worksheets Bundle is a COMPLETE 1-Year Bundle! The worksheet packets will keep your sixth graders engaged! The packets have fun and challenging math problems. Not only are they PACKED with sixth-grade benchmark math problems, but they also give students fun coloring, puzzles, and problem s
    $91.00
    $70.00
    Save $21.00
  • Product Description
  • StandardsNEW

This November Math Worksheets packet that will keep your sixth graders engaged! This packet is fun and challenging for sixth grade. Not only is it PACKED with sixth-grade benchmark math problems, it also gives students fun coloring, puzzles, and problem solving. Use this packet for bell work, classwork, extra credit, fast finishers, or homework!

FEATURES:

  • 15 different math puzzle worksheets
  • FUN activities and puzzles centered on reviewing math curriculum.
  • Packed with 6th grade common core math problems for review and practice.
  • An ANSWER KEY for each worksheet.
  • Lots of coloring fun. I’ve intentionally designed this packet with lots of pictures and borders to color. A MUST: Using a set of crayons or markers.

Topics Covered:

  1. Operations with Fractions
  2. Graphing on a Coordinate Plane
  3. Operations with Decimals
  4. Represent Ratios & Rates
  5. Apply Ratios & Rates

More November Math Worksheets:

November NO PREP Math Packet - 7th Grade

November NO PREP Math Packet - 8th Grade

******************************************************************************************************************************************************

LEAVE FEEDBACK on this product and earn TPT credits to use on future purchases!

FOLLOW ME to get new product notifications, SALE notices, and freebies!

This purchase is for ONE teacher ONLY. Additional teachers must purchase their own license. You may not upload this resource to the internet in any form. If you are a coach, principal or district interested in purchasing several licenses, please contact me for a district-wide quote at kellymccowntpt@hotmail.com

For more teaching ideas visit www.kellymccown.com.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Find the greatest common factor of two whole numbers less than or equal to 100 and the least common multiple of two whole numbers less than or equal to 12. Use the distributive property to express a sum of two whole numbers 1–100 with a common factor as a multiple of a sum of two whole numbers with no common factor. For example, express 36 + 8 as 4 (9 + 2).
Fluently add, subtract, multiply, and divide multi-digit decimals using the standard algorithm for each operation.
Total Pages
34 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$7.50
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up