Nutrition Literacy and Math Activities

Grade Levels
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
16.23 MB   |   142 pages

PRODUCT DESCRIPTION

***UPDATE! I DOUBLED THIS UNIT IN SIZE RECENTLY!!!*** If you already own it, please go to MY PURCHASES and re-download it.

Yum yum! Teach your students about healthy eating with this fun unit! I have included ideas and activities for each of the food groups as well as reinforced the idea of healthy versus unhealthy food choices.

Included in this unit are the following:
- an original story written by me (sung to the tune Here We Go Round the Mulberry Bush) with follow-up activities
- graphic organizers
- LOTS of art activities
- a shopping cart food sort
- full color cards of healthy and unhealthy foods
- sorting activities
- several graphing activities and worksheets (including "What is your favorite ice cream?" and "How do you eat your eggs?")
- blackline masters for sorting cards/worksheets
- I Eat a Rainbow activity
- syllable sort
- Pancake Measuring (such a fun activity!)
- pocket chart activity (fruits and vegetables)

LITERACY AND MATH CENTERS (*NEW!):
- Colorful Carrots -> unscrambling sight words
- Wacky Watermelon -> counting skills (1-10 or 11-20)
- Add 'Em Up Apples -> addition skills
- Cracked Eggs -> matching CVC words to picture
- Scrumptious Spelling -> spelling CVC words
- One Potato, Two Potato -> what number comes next?
- The First Bite -> beginning sounds
- "Can" You Count? -> counting by 10's
- Shake it Up -> digraphs th, ch, sh

... and LOTS more!

This activity goes great with my Nutrition Write the Room Activity.

Check out my blog for more ideas and *freebies*!
Mrs. Albanese’s Kindergarten Class

Thanks for looking!
Alessia

Total Pages
142
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
198 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$12.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (4,334 Followers)
$12.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Nutrition Literacy and Math Activities
Nutrition Literacy and Math Activities
Nutrition Literacy and Math Activities
Nutrition Literacy and Math Activities
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up