Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Nutrition Project - Meal Planning and Budget

Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Nutrition Project - Meal Planning and Budget
Product Description
Project Based Learning - This Nutrition Project will get your students excited about both healthy eating and math! In this real-life nutrition and budget project, students will plan nutritious meals for a day. They must stick to a budget of $40 and choose foods for the recommended food groups using the provided "shopping pages". This Nutrition Project will teach students beginning budgeting skills using different combinations of amounts up to 40, will teach them about the basic food groups and the correct number of servings of each one, give them practice using ten frames, and will encourage problem solving and creative thinking skills. Students will all solve the given challenge in different ways. This nutrition project would be perfect to use during nutrition month or anytime you wish to teach your students about nutrition!

Please check the preview to see what is included in this Nutrition Project. You will get:

Nutrition Planning Page
Budget Page
Spending Sheet
Grocery Shopping Pages
- Fruits and Vegetables
-Dairy and Breads
-Protein with an additional planning page
Healthy and Unhealthy Snacks Venn Diagram
FDA "My Plate" Poster
FDA Food Pyramid Guidelines
Meal Plan Page

You may also enjoy this bundle of projects that are designed similar to this one:

Real Life Math Projects Bundle


Thank you for shopping for your Nutrition Project with Classroom Base Camp! I appreciate your purchase and your feedback following your purchase!
Total Pages
13 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 days
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$3.00
Digital Download
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up