Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Personal Goals

Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person
Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person
Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person
Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.52 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Lesson 1 of the Nutrition Unit includes these Learning Targets:
Students will begin to evaluate their eating habits.
Students will do this by listing 25 or more foods/drinks they consistently eat; they will determine if their eating habits will help reach my health goals.
Students will be assessed by their health evaluation of their food choices.

The Complete Nutrition Unit contains 5 Lessons and a variety of supplemental materials. All lessons meet the National Health Standard and have clearly defined Daily Learning Targets/Objectives. Each lesson can be used for grades 7-12 and Homeschoolers. The Unit is designed to take 5 days to complete (Classes are 55 minutes). The unit includes 5 Lesson Plans, Student Worksheets, Teacher Answers,
Activities, and a number of Teacher/Student resources.

Thank you for checking out my lesson plan. If you purchase one of my lesson plans, bundles or units, please help me to maintain quality and excellence in my products by offering comments and ratings. I read all comments and find that they are beneficial for me to see what is working and where some change might help me create an improved product. Have a great day.
CHECK OUT our blog: http://thehealthymindcurriculum.com/the-healthy-mind/ for teaching ideas, and freebies.
Janet – The Healthy Mind Curriculum
Total Pages
4
Answer Key
Does Not Apply
Teaching Duration
55 Minutes

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.75
Digital Download
ADD ONE TO CART
$1.75
Digital Download
ADD ONE TO CART
Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person
Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person
Nutrition Unit Lesson 1 -- Eating Habits Related to Person