Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together

Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
0.06 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Lesson 5 of the Nutrition Unit includes these Learning Targets:
Students will apply the lessons they learned in meal planning.
Students will do this by meeting specific nutritional daily requirement goals appropriate to their age, gender and activity level.
Students will be assessed by correctly meeting 5 goals

The Complete Nutrition Unit contains 5 Lessons and a variety of supplemental materials. All lessons meet the National Health Standard and have clearly defined Daily Learning Targets/Objectives. Each lesson can be used for grades 7-12 and Homeschoolers. The Unit is designed to take 5 days to complete (Classes are 55 minutes). The unit includes 5 Lesson Plans, Student Worksheets, Teacher Answers,
Activities, and a number of Teacher/Student resources.

Thank you for checking out my lesson plan. If you purchase one of my lesson plans, bundles or units, please help me to maintain quality and excellence in my products by offering comments and ratings. I read all comments and find that they are beneficial for me to see what is working and where some change might help me create an improved product. Have a great day.

CHECK OUT our blog: http://thehealthymindcurriculum.com/the-healthy-mind/ for teaching ideas, and freebies.
Janet – The Healthy Mind Curriculum
Total Pages
4
Answer Key
Included
Teaching Duration
55 Minutes

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.25
Digital Download
ADD ONE TO CART
$2.25
Digital Download
ADD ONE TO CART
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Nutrition Unit Lesson 5 -- Putting it all Together
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up