Nutrition Unit: MyPlate

Subjects
Grade Levels
Resource Types
Product Rating
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
68.33 MB   |   100 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This unit was designed for children in grades 4 and 5, but may be useful for grade 6 as well. It incorporates Language Arts and Math.
It can be used to enhance your other nutrition units, OR it can be used on its own. It can be used as a whole, or it can be used in parts.

100 pages total. Please consult Preview to see a thumbnail of every page in this unit.

SOME of the materials/topics covered include ...

-poster (a green, blue and pink version)
-food group flashcards
-KWL chart
-His and Her Unit Title Page

-What is MyPlate?
-How to Use the MyPlate Icon!

-FRUITS:How many fruits can you name?
-What is a fruit?
-The Fruit Group
-Fruits and Vegetables Venn Diagram
-What I know about fruits
-VEGETABLES: How many vegetables can you name?
-What is a vegetable?
-The Vegetable Group
-My vegetable garden
-What I know about vegetables
-GRAINS: How many grains can you name?
-What is a grain?
-The Grains Group
-Grain Recovery Quest
-What I know about grains
-PROTEIN FOODS: How many protein foods can you name?
-What are protein foods?
The Protein Foods Group
-Power Proteins
-What I know about protein
-DAIRY: How many dairy foods can you name?
-What are dairy foods
-The Dairy Group
-Fun and A-moo-sing facts about cows
-What I know about dairy foods

-1 Day Food Plan (Calculation and Organization)

- "Food" List Poem with Rubric

-Vegan/Lacto-Ovo Vegetarian/Meat-Eater Persuasive Essay with Rubric

- 6 Essential Nutrient Groups

-How to Read a Nutrition Facts Label

-How to Read an Ingredients List

-My Smart Snacking Dictionary

-Create Your own Cereal Project with Rubric

-Be a Sharp-Eyed Sugar Sleuth (Calculation)

-Nutrition Unit Test

-Answer Key (for worksheets that do not require "individual" answers)

AND MUCH MORE!

Please Note: This unit DOES NOT include lesson plans.






Total Pages
100
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

3.9
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
3.9
Thoroughness:
3.9
Creativity:
3.9
Clarity:
3.9
Total:
15 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$7.80
Digital Download
List Price: $9.75
You Save: $1.95
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (30 Followers)
$7.80
Digital Download
List Price: $9.75
You Save: $1.95
ADD ONE TO CART
Nutrition Unit: MyPlate
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up