Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Nutrition and Percents Unit Plan

Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Nutrition and Percents Unit Plan
Grade Levels
Product Rating
4.0
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

892 KB|16 pages
Share
Product Description
I developed this cross-curricular unit to use with my middle school ESL students. Since my students are very low linguistically I needed a unit that would help them with their vocabulary as well as teach them the academic content. Included are brief lesson plans for each of the 9 days, materials lists (you will need a large quantity of grocery ads, as well as scissors, glue, and markers), and graphic organizers for each lesson.

Science / Health component:
Students will learn English vocabulary for foods, food groups, food quantifiers, and nutrition. Students will learn about nutrition and healthy eating, specifically they will study the Choose My Plate graphic organizer and the five basic food groups. They will practice identifying and classifying foods by name and group. They will plan a week’s worth of healthy meals and snacks that meet the recommended nutritional guidelines for the food group areas.

Math component:
Students will be given a budget of $150 to feed a family of four for one week. They will use the meal plans they developed in the science component and grocery ads to create a shopping list that includes the items to be purchased, the quantity, price per item, and total price for the required quantity. If needed, food plans may be adjusted to fit within the budget but must remain within the nutritional recommendations and guidelines. Finally students will organize their shopping list by food group and figure out what percent of their budget is being spent on each food group, comparing that to the recommended percentage of consumption for that food group. The unit can be extended to work on circle graphs as well and a suggestion for doing this is included.

ELA component:
Vocabulary will be discussed and spelling practiced in many of the activities. The food journal will be a list but after five days of the journal students should write a reflective piece about their food choices.
Total Pages
16 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 Weeks
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Tales of a Traveling Teacher
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up